Pažitka čínská: Vypěstujte si léčivé koření

pažitka čínská

Už jste slyšeli o čínské pažitce? Pokud byste si chtěli zpestřit nejen jídelníček, ale pěstování zajímavou bylinou, pak zkuste tento druh. Poradíme, jak pěstovat, abyste se mohli těšit z úspěšné sklizně. Stejně tak i prozradíme, jak toto léčivé koření využít v kuchyni.

Čínská neboli česneková pažitka

Setkáte se s oběma názvy. Každopádně čínská či česneková pažitka je jedna a tatáž. Jedná se o vytrvalou bylinu, která má vysoký obsah vitamínu C. Je vhodným doplňkem stravy. Pomáhá zlepšovat imunitu a chrání před nachlazením, chřipkou a dalšími chorobami. Působí jako přírodní antibiotikum, antiseptikum. Tento druh pažitky je účinný proti střevním parazitům, snižuje krevní tlak a příznivě ovlivňuje ledviny a játra. Ploché lístky pažitky se můžou přiložit na štípance od hmyzu.

Pěstování v domácích podmínkách

Pěstování není nikterak náročné. Stačí vám trocha místa na zahrádce. Pažitka čínská nebo taktéž česneková nejlépe prospívá na světlém a slunném stanovišti. Vydrží vám na záhonku i několik let. Aby se jí dařilo, potřebuje propustnou, výživnou a vlhkou půdu. Pro venkovní výsadbu cibulek je vhodná doba od dubna do května, kdy už nejsou mrazy.

Jelikož potřebuje hodně vláhy, nezapomeňte na pravidelnou zálivku. Sázet můžete jak přímo na záhon, tak i do nádoby, a to mělce do hnízd. Pěstební spon by měl být 30×20 cm. V prvním roce počítejte s tím, že vám poroste pomaleji než klasická pažitka. Zatímco v dalších letech trsy zmohutní.

česneková pažitka

Pažitka čínská: Foto autor Nova

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Allium_tuberosum_Czosnek_bulwiasty_2021-09-18_02.jpg

Sklizeň, sušení, využití

Česneková pažitka se sklízí podle potřeby, jako je tomu v podstatě i u klasické. Listy dosahují do výšky 30 cm a více. Nať je nejlepší ještě před rozkvětem. Čím pevnější poupě, tím je kvalitnější. Pokud je květ zcela otevřený, je už pažitka přezrálá.

V kuchyni najde tento druh pestré využití. Pažitku můžete usušit a mít tak zásobu i na zimu. Usušenou můžete přidávat do různých pokrmů coby aromatické a zdravé koření. V čerstvém stavu po natrhání si z ní můžete udělat pomazánku, ozdobit uvařené brambory, stejně tak ji můžete přidat do tvarohu, dipu apod.

Zdroj: osej.cz, prima-receptar.cz, https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/allium-tuberosum

Náhledové foto: autor Taraxacumseeds

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Allium_tuberosum_by_Taraxacumseeds_01.jpg