Papája: tropická rostlina, kterou si můžete vypěstovat doma

Papája

Papája je plod, který má specifický tvar. Svým vzhledem i chutí připomíná meloun. Jeho dužina je ale jasně oranžová a slupka tenká. Uprostřed plodu se nachází tmavě hnědá až černá semena ve tvaru kuliček. Jsou měkká a mají průměr tři až čtyři milimetry. V ideálních podmínkách může jeden plod vážit až 6 kg. Obvykle se ale setkáváme s plody o hmotnosti 2 kg. Jejich tvar připomíná lilek. V přírodě roste jako strom, avšak pěstovat se dá i ve vytápěném skleníku.

Výsev ze semínek

Semínka si můžete zakoupit nebo použít ta, která najdete uprostřed zakoupeného plodu. Sklízet je možné již v prvním roce. Pokud se o svou rostlinu budete dobře starat, můžete získat z jedné rostliny až dvě desítky plodů! Obvykle je však výnos nižší. Maximální výnos nastává ve třetím až čtvrtém roce. Po šesti letech už je třeba rostlinu nahradit novou, protože její výnos prudce klesá. Semena namočte na 24 hodin do teplého (30 až 35 °C) roztoku manganistanu draselného. Poté vysejte do květináčů do hloubky 1 cm. Abyste zabránili vysychání vrchní vrstvy, zakryjte květináč po zalití sklem (popřípadě fólií).

PapájaFoto: Pixabay

Papája a přesazení

Jakmile rostlina vyklíčí, je třeba ji přesadit do úrodné, ale dobře propustné půdy. Půda by měla být taktéž kyselá. Papája miluje teplo, takže ideální teploty pro její pěstování jsou 28 až 35 °C, v noci pak může být teplota 25 °C. Rostlina roste poměrně rychle, takže přesazení budete muset pravděpodobně několikrát opakovat. Je dobré přesazovat vždy do květináče jen o jednu velikost větší, než byla ta původní.

Zálivka papáji

Zaléváme vždy, když proschne horní vrstva půda. Dejte si pozor na stagnaci vody. Neustálá vlhkost může způsobit výskyt bělavého slizu na kmeni a listech, který může rostlinu následně zahubit. Papája má ráda rozptýlené světlo, avšak příliš velký stín se pro ni může stát osudným. Pěstujete-li v suché místnosti, je vhodné navlhčit listy asi dvakrát za týden pomocí láhve s rozprašovačem.

Hnojení rostliny

Asi dva až tři týdny po vzejití sazenic je dobré přidat minerální hnojiva. Jakmile rostlina dosáhne výšky 1 metr, zaštípněte její vršek, čímž můžete zvýšit potenciální výnos. V období květu se používají fosforo-draselná hnojiva (může být popel ze dřeva).

Květ a plod

Květy dosahují průměru až 4 cm a mají bílou barvu. Jemně voní. Z nich se vyvinou plody. Ta se konzumují syrová, i když je pravdou, že nezralé plody se vaří. Ty zralé se rozpůlí a vyberou se z nich semínka. Konzumuje se oranžová dužina, kterou můžete vyjídat lžící nebo nakrájet na kostičky.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zajimavosti/lahodnou-papaju-muzete-pestovat-ze-seminka-i-v-byte.html

https://vsaduidoma.com/pl/2020/02/29/vyrashhivanie-papaji-v-teplice-posadka-i-uhod/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!