Otravný štěkot! Odnaučte svého psa obtěžovat okolí

Pes

Slyšet psa štěkat není nic výjimečného. Štěkot je způsob, jakým psi komunikují. Někdy je toho bohužel až přespříliš. Důvodů přitom může být celá spousta. V některém případě je nadměrné štěkání způsobeno velkým množstvím stimulů. V takovém případě pomáhá psa zaměstnat například hrou, delší procházkou a dalším dováděním. Odborníci nedoporučují kárat svého psa, když štěká. Je to, jako byste zakazovali dětem mluvit. Zde jsou situace, ve kterých psi štěkají a tipy, jak je to odnaučit.

Štěkot na podněty

Když pes štěká například tehdy, když někdo klepe na dveře nebo zvoní, můžete tyto zvuky napodobit. Zaklepejte nebo zazvoňte a snažte se svému psovi co nejrychleji podat pamlsek. Pokud již stihl štěknout, pamlsek mu nedávejte. Časem se naučí, že klidné chování bez štěkání se mu vyplatí.

Psí štěkot

Foto: Pixabay

Neustálý štěkot

Obvykle se jedná o způsob, jak upoutat pozornost majitele. V takové situaci nezbývá nic jiného, než si se psem chvilku pohrát a věnovat mu více času. Pokud štěká i poté, co jste ho nakrmili, pohráli si s ním a zajistili všechny jeho potřeby, nezbývá vám nic jiného, než hlasité projevy psa ignorovat. Časem si uvědomí, že štěkání nepřináší žádné výsledky.

Štěkot v nepřítomnosti majitele

Jedná se o extrémně náročný úkol. Pokud si domů přinesete štěně, je dobré jej na vaši nepřítomnost zvykat už od prvního dne, abyste problému předešli. Je tedy nesmysl brát si volno v práci apod. Na začátku stačí nechat psa doma jen asi na dobu, kdy jdete do obchodu a zpátky (cca 20 minut). Před odchodem se s psem příliš nemazlete, abyste v něm nevyvolali touhu jít s vámi. Dobu, po kterou svého psa necháte doma samotného, postupně prodlužujte. Pokud jste toto svého psa nenaučili, máte několik možností, jak psa odnaučit otravnému štěkotu.

  • Můžete mu nakoupit hračky, které ho po dobu vaší nepřítomnosti zabaví (ideální jsou speciální šlachy zvířat, které jsou dostupné ve zverimexu a které vydrží opravdu dlouho).
  • Nebo jej můžete vzít na delší procházku předtím, než odejdete.
  • Někteří majitelé kupují též psí hlavolamy – což jsou speciální hračky, do nichž se vloží pamlsek. Pes musí přijít na to, jak jej dostat, aby si na něm mohl pochutnat. Tím se zaměstná na dlouhou dobu. A možná ho ani nebude mrzet, že jste odešli.
  • Někdy pomáhá nechat puštěné rádio nebo televizi, aby pes slyšel lidské hlasy.
  • Poskytněte psovi nepraný kus svého oblečení.
  • Po návratu domů si se psem pohrajte.

Zdroje info:

https://porady.interia.pl/psy/news-jak-oduczyc-psa-uciazliwego-szczekania,nId,5084135

https://www.hillspet.cz/dog-care/training/how-to-stop-a-dog-from-barking?gclid=Cj0KCQiAm5ycBhCXARIsAPldzoXJ5znqRfFmVRFP1VAZIAllxGxF6_oUsrNEJOa7yIBojsCc_rnCg8EaAslKEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!