Otočník peruánský: Bavte se jeho pěstováním

Otočník peruánský

Otočník peruánský neboli Heliotropium pochází z Peru, ale najdeme ho ve všech subtropech a tropech světa.  Často je pěstován především kvůli vanilkové vůni, když jako koření jej využívat nemůžeme, protože obsahuje jedovaté alkaloidy. Váš domov však krásně provoní. A jak otočník pěstovat?

Vůně vanilky

Otočník peruánský patří do čeledi brutnákovitých. Jedná se o polokeřovitou rostlinu s tmavozelenými a ochmýřenými listy, působící po dotyku drsně.  Květy jsou nejčastěji modrofialové barvy a voní po vanilce.  Některé kultivary otočníku peruánského mají i bílou nebo růžovou barvu květů. Modrá a fialová jsou ovšem tradiční a spousta pěstitelů vsází právě na ně. Vypadají skutečně maximálně kouzelně. Doba květu je od června do srpna. Protože je otočník peruánský velmi oblíbený, najdete ho na trhu celoročně, ale určen je ke krátkodobému využití. Nejvíce se hodí do nádob, skalek a jako solitér.

Mnohem flexibilnější než vanilka

Vanilka v našich podmínkách fakticky nemá šanci růst. Otočník to bez větších problémů zvládne a nebudete mu muset ani věnovat nějak extrémní péči. Potřebuje fakticky pouze místo se zvýšenou vlhkostí a světlo rozptýleného charakteru. Se samotnou vanilkou spojuje otočník peruánský pouze typická velmi silná vůně. Ta se projevuje především ve večerních hodinách. Perfektně voní i lístky jen v momentu, kdy si je třeba promnete mezi prsty. Jako koření v žádném případě nelze otočník peruánský používat, protože se jedná o rostlinu obsahující jedovaté alkaloidy. Kořenění by tedy mohlo dopadnout velmi špatně. Ostatně pravý vanilkový lusk si přece můžete bez větších problémů zakoupit v obchodě. Je sice dražší, ale co už.

Otočník peruánský a pěstování

Co se týká pěstování, otočník má rád slunné stanoviště, které je před větrem chráněné. Vyžaduje jednotnou a písčitou zahradní půdu.  Nově zakoupené rostlinky vysazujte od sebe ve vzdálenosti 25 cm. Ve vegetačním období se zalévá jen mírně, ale nikde nenecháváme vyschnout.  Díky nedostatku vláhy by listy uvadly a těžko by se vzpamatovávaly. Odkvetlé části odstřiháváme pravidelně a rostlinu každý týden přihnojujeme. Otočník můžeme pěstovat i jako stromek, ale jen když se hlavní stonek včas vyváže k opěrné tyčce.  Zapěstování takového stromku pak trvá i pět let. Pokud si ovšem tuto dobu počkáte, odměnou vám bude kompaktní stromek, který se stane ozdobou vaší zahrady, a to fakticky v jakémkoli místě.

Přezimování a množení

Přezimování se moc nevyplatí, protože rostlina se v následujícím roce vytáhne, jelikož na ni nepůsobí na ně růstový retardant. Pokud se už k přezimování rozhodnete, otočník je citlivý na chlad, takže je nutné ho přenést k přezimování do světlé místnosti, kde bude teplota 12 – 15 °C. Málo zalévejte a na jaře rostlinu přesaďte. Otočník množíme semeny, která klíčí na světle a vyséváme začátkem února nebo v lednu řízkováním z matek přezimovaných v teple.

Kam s otočníkem peruánským?

Tak to už je pouze na vás samotných. Nejčastěji se ovšem stává, že otočník pěstují lidé za oknem. Právě tady si najde své místo a může dokonale vyniknout se vším všudy. Jinak ale může zdobit i zahrádky, a to na několika různých místech. V kombinaci třeba bílými kvítky může vypadat doslova skvostně. Vytvoříte si takové kombinace, že dokážou zaujmout jakoukoli návštěvu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.