Orchidej má hnijící kořeny. Pomůže peroxid vodíku?
Svou orchidej byste měli zalévat tak akorát – aby její kořeny nebyly vysušené, ale ani podmáčené. Odhadnout správnou zálivku pro vás na začátku pěstování nemusí být snadné. Naštěstí vám může napovědět samotná rostlina. Vaším cílem jsou svěže zelené kořeny orchideje. Pokud jsou kašovité a nacucané vodou, znamená to, že jste rostlinu zalévali příliš. Naopak scvrklé kořeny vás prosí o další vodu.
Domácí léky na orchidej
V souvislosti s orchidejí už jste určitě narazili na více domácích prostředků, které můžete použít. Například na vodu z banánových slupek, díky které poskytnete svým rostlinám dostatek živin při každé zálivce. Nebo skořici na řezné rány, když jste museli odstraňovat poškozené části rostliny. Anebo peroxid vodíku proti hnilobě kořenů. Tyto domácí prostředky používáte, protože jsou okamžitě dostupné, levné a bezpečnější některé jiné produkty v zahradnických centrech. Avšak pamatujte na to, že tyto domácí léky nebyly testovány, takže je často musíte vyzkoušet sami, abyste zjistili, zda skutečně fungují.
Peroxid vodíku na kořeny orchidejí
Renata Goossen, specialistka na péči o rostliny, zkoumala, jaký vliv má peroxid vodíku na kořeny orchidejí. Pořídila si šestnáct orchidejí. Rozdělila je na čtyři skupiny po čtyřech a tuto čtveřici namáčela po dobu 3 minut ve čtyřech cyklech v různých koncentracích peroxidu vodíku. To znamená, že čtyři orchideje ponořila do 3% peroxidu vodíku (ten koupíte v lékárnách), na další čtveřici použila peroxid s vodou, u další čtveřice peroxid ještě více naředila vodou a poslední čtveřici máčela pouze ve vodě.
Orchidej vám za peroxid nepoděkuje
To, co odhalila, pro vás může být šokující. Orchidej, která byla namočena v 3% roztoku peroxidu vodíku, začala strádat. Na kořenech jste mohli pozorovat známky dehydratace, kromě toho ale docházelo i k jejich rozkladu a vadnutí listů. Renata Goossen zaznamenala odumírání řas, vylučování minerálních živin a změnu barvy kořenů. Proto byste po peroxidu raději sahat neměli, a to ani jako po prevenci ani jako lék na již hnijící kořeny.
Hnijící kořeny a léčba rostliny
Co tedy dělat, když na rostlině pozorujete slizké, kašovité, rozpadající se kořeny? Znamená to, že svou rostlinu zaléváte velkým množstvím vody (které může zůstat stát v květináči) nebo ji zaléváte příliš často. Napříště snižte množství zálivky. Nyní musíte rostlinu přesadit do nové půdy určené pro orchideje (je možné, že ta stará už nezajišťovala dostatečný odtok vody, což přispívá k hnilobě). Ty nejhorší kořeny odstraňte, ale neměli byste jich „vzít“ příliš mnoho najednou. Rostlinu postavte do oblasti s lepší cirkulací vzduchu a dostatečným množstvím světla (ne přímé sluneční!).
Zdroje info:
https://www.justaddiceorchids.com/orchid-care-blog/using-hydrogen-peroxide-on-orchids-for-root-rot
https://www.kytkasem.cz/poradna/
https://f.hubspotusercontent00.net/hubfs/52259/GCG%20Research%20Poster.pdf
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!