Ochrana stromů a keřů před mrazem: zde je několik tipů

Prořezávání

Zejména mladé stromy a keře si zaslouží vaši větší pozornost, a to nejenom v období plození. Ochrana stromů a keřů před mrazem by měla být samozřejmostí u všech nově vysazených, přesazených dřevin, nebo stromů a keřů, které jsou náchylné na mráz. Existuje několik možností, jak toho dosáhnout.

Ochrana stromů a keřů před mrazem

Mráz může na vaší zahradě napáchat mnohé škody. Závisí to na tom, jak mrazuvzdorné stromy jsou, ale také na tom, jak jsou staré. Kdy aplikovat kryty před mrazem se bude odvíjet taktéž od odolnosti jednotlivých stromů. Pokud budete kryt používat příliš brzo, dojde ke zvýšení teploty rostliny a ta tak prodlouží svou vegetaci. Jako nejvhodnější doba se uvádí konec října a začátek listopadu, v případě teplého období ale klidně i později.

Tyto stromy nechraňte

Pokud pěstujete stromy, které mají svůj původ na našem území, obvykle jsou plně mrazuvzdorné (ověřte si tuto skutečnost ale u jejich kultivarů). Ty nevyžadují v zimě ani na podzim žádnou péči. Mladší exempláře lze zakrýt agrotextilií, avšak u dospělých rostlin je to zbytečné (ne-li dokonce neproveditelné). V zimě nepřikrýváme tedy takové stromy, jako jsou jabloně, hrušně, ořešáky, lísky, třešně, duby, lípy, habry, javory či buxusy. Také šeřík a zlatice si vystačí bez ochrany.

Stromy

Foto: Pixabay

Stromy citlivé na mráz

Většinou se jedná o nepůvodní druhy nebo vyšlechtěné kultivary. Na zimu přikrýváme rostliny, které nejsou plně mrazuvzdorné a ty, které mají mělký kořenový systém. Jednat se může například o růže, hortenzie, mandloně, magnolie, ale také cypřiše, vavříny, rododendrony, cesmíny či zimolezy. Vyplatí se před nákupem jakéhokoli exempláře zjistit, zda jsou nebo nejsou mrazuvzdorné.

Agrotextilie

Existuje několik materiálů, kterými můžeme své stromy přikrýt a chránit před mrazem. Nevýhodou je to, že stromy jsou velké, takže potřebného materiálu je spousta. Agrotextilie jsou ideální v tom smyslu, že spolehlivě ochrání před mrazem, na druhou stranu jsou ale propustné, takže rostlina pod nimi bude dýchat. Díky tomu se nemusíte bát plísní či houbových chorob. V případě větších rostlin ale může jít o finančně náročnou metodu.

Borová kůra a vršení zeminy

Chcete-li chránit kořeny před promrznutím, můžete použít borovou kůru, nebo v oblasti kořenů vytvořit kopeček zeminy. Toto se osvědčilo u mladých stromů, jehličnatých keřů nebo keřů obecně. Jak borová kůra, tak i kopeček zeminy zvyšují teplotu v oblasti kořenů a také chrání před ztrátou vody. Kopeček můžete připravit také ze spadaného listí.

Mulčování

Zapomenout nesmíme ani na mulčování. Mulče chrání před mrazem a zároveň umožňují průchod vzduchu. Použít lze různý materiál. Účinné jsou například větve jehličnanů – což je zároveň skvělý způsob, jak po svátcích zužitkovat vánoční stromeček. Větve je možné naaranžovat tak, aby zakryly velkou část rostliny.

Zdroje info:

https://fajnyogrod.pl/porady/10-porad-jak-zabezpieczyc-drzewa-i-inne-rosliny-na-zime/

https://www.domky-delta.cz/blog/jak-ochranit-v-zime-stromky-a-kere-pred-mrazem/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!