Vypěstujte si kávovník, který má úžasně vonící květy

Kávovník

Přemýšleli jste někdy nad tím, že byste si vypěstovali vlastní kávu? Nejedná se o žádný problém, i když název kávovník arabský vám může znít poněkud exoticky, lze jej pěstovat i v našich podmínkách, a to doma i venku. Abyste se mohli těšit z kávy na kávovníku, chce to čas, ale taky správnou péči. Poté se budete moci těšit ze zdravé a krásné rostliny opravdu velkých rozměrů. 

Při dobré péči se budete těšit z velké květiny, ale také krásy, která se navíc může dožít vysokého věku. Z toho důvodu doporučujeme, aby si rostlinu pořizovali lidé s větším bytem, nikoli s garsonkou. Roční přírůstky totiž mohou být až třicet centimetrů. Tato informace jistě může být lákavá pro mnoho pěstitelů, avšak to není vše, co mnohé může zlákat. Kožovité a lesklé listy kávovníku a následné omamně vonící květy, jsou skvělým estetickým prvkem do jakéhokoli interiéru.

Přesazujeme kávovník

Mate-li jednu z rostlin doma nebo si ji teprve chcete pořídit, doporučujeme, abyste ji začátkem každého jara přesadili do většího květináče. K přesazení použijte běžný substrát pro pokojové rostliny. A pokud rostlina vyroste do větších rozměrů, můžete ji seříznout a ty části, které jste z rostliny odstranili, můžete využít jako řízky pro namnožení dalších rostlinek. Malé rostlinky kávovníku mohou být skvělý dárek pro milovníka rostlin. 

Výběr a květy kávovníku

Pokud chcete koupit rovnou celou rostlinu, což jistě bude lepší, koupíte ji celoročně v každém větším květinářství. Dbejte na to, abyste vybrali takovou, která má hustě rozložené a zdravé listy. Ty by však neměly být hnědé, při doteku by neměly opadávat a měly by být zdravě zelené a lesklé. 

plody-kavovnik
Foto: Pixabay

Ve většině květinářství můžeme koupit rostlinu, která bude vysoká přibližně padesát centimetrů a doma nám může vyrůst až do výšky dvou metrů. Co se týče květů, tak těch se při dobré péči dočkáme tak za tři až čtyři roky. Květy jsou krásné a voní po jasmínu. A jakmile květy odkvetou, můžete se těšit na zelené plody, které následně zčervenají.

Podmínky pro pěstování

Rostlinu kávovníku pravidelně zalévejte a umístěte ji nejlépe na světlé a vzdušné místo. Obecně lze říci, že východní nebo západní strana domácnosti jim bude vyhovovat nejvíce. V zimě bude potřeba rostlině zajistit teplotu mezi 12–15 °C. V létě ji naopak nemusíte nijak kontrolovat. Pouze u malých rostlinek je třeba mít vyšší teplotu. A co se týče zálivky, kávovníky potřebují vzdušnou vlhkost, a tak bude dobré, když je budete alespoň čtyřikrát týdně rosit. Přes zimu udržujte substrát mírně vlhký a v létě rostlině poskytněte vydatnou zálivku odstátou vodou a každotýdenní hnojení.  

Zdroj: https://www.thespruce.com/grow-coffee-plants-1902614

https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-and-care-for-a-coffee-plant/

Foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)