Nevšední zimní trik pro využití kávové sedliny

Oblíbili jste si mletou kávu? Nezáleží na tom, zda ji kupujete už hotovou nebo vlastníte dokonce mlýnek. Po jejím vypití vám vždy na dně hrnku nebo v presovači či kávovaru zbude vylouhovaný lógr.

Evropská unie na to má dokonce i statistiku. Podle ní vypije průměrný obyvatel EU za rok přibližně 90 litrů kávy, což se v přepočtu rovná asi třem kilům použitých kávových zrn. A to už je slušná porce sedliny.

Kávová sedlina nahradí sůl

Existují nejrůznější tipy na to, jak využít zbytky kávových zrn jako hnojivo pro květiny, součást kompostu apod. Ovšem co s nimi v zimě, když veškeré aktivity na zahrádce ustávají? Řešení je jednoduché.

Káva: Foto Pixabay

Jste nuceni v zimě solit dvůr nebo kousek chodníku před domem? Pak určitě víte, jak nešetrná je posypová sůl k přírodě okolo. A příliš si nepomůžete ani s pískem, díky němuž po zimě vypadá okolní trávník jako Sahara. Zvykněte si proto rozhazovat po dvoře právě sedlinu z kávového hrnku, nejlépe alespoň trochu prosušenou.

Jedná se o 100 % biologicky odbouratelný materiál, který navíc žádoucím způsobem zvyšuje tření a na sněhové břečce a snižuje riziko uklouznutí. Budete překvapeni, jak skvěle to funguje. A i když mohou chodníky posypané kávou vypadat zvláštně, nejpozději s prvním jarním deštěm se všechno spraví. A jako bonus dodáte trávníku v okolí navíc nějaké ty živiny.

Silniční sůl škodí zvířatům i přírodě

Důvodů, proč se použití posypové soli vyhnout (byť jen v malém množství) je několik. Jakmile ji voda spláchne do přírody, dokáže narušit rovnováhu vodního hospodářství v rostlinách, resp. jejich schopnost odebírat vodu z půdy (jde o jev tzv. fyziologického sucha). Rostliny jsou náchylnější k napadení plísněmi a nakonec hynou.

Při kontaktu se zvířecími tlapkami zase sůl přispívá k vysychání kůže a tvorbě špatně se hojící ran. A samozřejmě urychluje korozi automobilů. Vyplatí se proto popřemýšlet nad tím, čím ji nahradit, i když jen v našem bezprostředním okolí.

Káva: Foto Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)