Nemá vaše monstera krásně vykrajované listy? Možná je špatně umístěná, anebo jste si prostě v obchodě koupili špatnou. Co s tím?

monstera

Nemá vaše monstera krásně vykrajované listy? Možná je špatně umístěná, anebo jste si prostě v obchodě koupili špatnou. Co s tím? Monstera je velmi oblíbenou pokojovou rostlinou – ne vždy však vypadá tak dobře, jak by mohla. Tajemství tkví v péči o ni.

Monstera skvostná (Monstera deliciosa) je velmi oblíbená pokojová rostlina patřící do čeledi áronovité (Araceae)‎. Její původní domovinou jsou tropy Mexika a Brazílie. V osmnáctém století ji však cestovatelé přivezli i do jihovýchodní Asie, kde se velmi dobře uchytila. Je to stálezelená liána s velkými vyřezávanými listy, které visí z jejích silných zelených stvolů jako obrovský vějíř. Je velmi vhodná pro domácí pěstování – není jedovatá a nijak negativně neovlivňuje lidské zdraví.

Jak se starat o monsteru doma

Ve stručnosti je vhodné říct, že při pěstování monstery stačí dodržovat pravidlo zlaté střední cesty. Nelze ji pěstovat na příliš tmavých místech, ale nesvědčí jí ani přímé sluneční světlo, zejména pokud trvá po celý den. V ideálním případě jí dopřejte velmi jasné, ale rozptýlené sluneční světlo. A jak poznat, že jsou světelné podmínky pro tuto pokojovku nastaveny správně? Pokud má rostlina dostatek světla, vytváří velké listy s výraznými výsečemi. Naopak pokud má slunce málo, zůstávají její listy malé a hladké.

Foto: Pixabay

Rovněž růst a vývoj monstery se zpomalují, až se mohou časem zastavit úplně. V příliš silném světle naopak začnou listy nejprve blednout a později se pokrývají žlutými skvrnami. Problém však může činit i malý prostor, který může listy deformovat. Proto je vždy nejlepší umístit květináč s touto pokojovkou ke zdi (ale ne příliš) a do vzdálenosti asi jednoho metru od okna. Tady by měla mít optimální podmínky k tomu, aby aktivně rostla a dařilo se jí dobře.

Proč má monstera otvory v listech?

Předpokládá se, že díry v listech monstery jsou prvkem, která má rostlině pomoci lépe přežít v jejím přirozeném prostředí, tedy v deštném pralese. Otvory v listech jednoduše umožňují, aby se světlo dostalo i ke spodním částem rostliny, a také pomáhají snižovat odpor větru během nepříznivého počasí

Umožňují také pronikání dostatečného množství dešťové vody k rostlině a zároveň brání její nadměrné kumulaci na některých místech, čímž se snižuje riziko zamokření a plísňových infekcí. Pravděpodobně také pomáhají rostlině snížit ztrátu vody tím, že právě díky otvorům bude v konečném důsledku méně listové plochy vystaveno slunci. Ale pozor – ne všechny kultivary to takto mají. Některé se zkrátka „nerozštěpí,“ ani kdybyste je na kolenou prosili.

Další tipy pro péči o monsteru

Na rozdíl od rostlin, které rostou ve volné přírodě, je možné rostlinu množit jak řízkováním, tak i semeny. Při odběru řízků si však musíte pamatovat na to, že místo aktivního růstu se vždy nachází v horní části výhonu. Pro zakořenění tak stačí odebrat horní část rostliny jen s několika málo listy.

Je však třeba mít na paměti, že i při pěstování doma mohou tyto rostliny dorůst výšky několika metrů, takže je vhodné je pěstovat pouze tam, kde budou mít dostatek místa. Dají se použít jako zastínění menších rostlin i jako solitéra, která na sebe strhne veškerou pozornost.

 

Zdroj: https://dmp.cz/blogs/zelene-listy/monstera-k-vam-domu-prinese-kus-dzungle, https://www.pokojovky.co/blogs/blog/troubleshooting-monstera, https://www.poradte.cz/zahrada-a-rostliny/11787-jak-na-monsteru.html, 

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)