Tařice skalní potěší sytě žlutými květy. V únoru je vhodná doba na výsev semínek

tařice skalní

Máte rádi žlutou? Chcete oživit zahradu na jaře záplavou žlutých květů? Pak je nyní vhodná doba na výsev semínek tařice skalní. Zkrášlí vaši zahradu svými sytě žlutými květy. Jak na pěstování a jak získat nové rostlinky zdarma?

Tařice skalní je trvalka, která se vyznačuje zelenými listy po celý rok. Ty se shlukují do nevelkých přízemních růžic. Jakmile nad nimi zasvítí žluť hustého květenství vynášeného útlými stonky do výšky 20 až 35 cm, ztratí se na několik týdnů zcela z dohledu. Nejkrásnější je tařice v dubnu a květnu. Vytváří takřka žlutý hustý koberec.

Rostlina se spoustou zajímavých jmen

Rostlinu můžete znát rovněž pod názvem stinka, šedivka, tuřice apod. Je to dáno, že vytváří přízemní růžici z mnoha listů jakoby plesnivě zašedlé barvy, zatímco její květy jsou na lodyhách ve skupenství, kdy tak vytváří neodolatelně krásný žlutý koberec. Když se tato rostlina usídlí, budete ji muset pomalu a jistě za několik let likvidovat. Koneckonců vápencové skály jí jsou natolik prorostlé, že na jaře prakticky kámen není ani vidět přes tu záplavu žlutých květů.

Únorový výsev semen tařice

Dobrou zprávou je, že se rostlina množí velmi snadno a ráda. Stačí, když požádáte o malý odkopek nějakého zahrádkáře. Určitě nebude proti a rád svou rostlinu smysluplně zredukuje. Zkusit můžete také výsev. Je to jednoduché. Semínka v únoru poházíte na substrát určený pro výsev smíchaný s pískem v poměru 1:1 a jemně zapravíte. Malé rostlinky poté stačí přesadit přímo na skalku. Taktéž je možný výsev přímo na stanoviště, který se provádí v období od května do června.

Tařice skalní nikdy neberte volně z přírody, kde bohužel ubývají. Z tohoto důvodu byla rostlina zařazena mezi téměř ohrožený druh. Po odkvětu, popřípadě až po vysemenění, chcete-li nové rostlinky zdarma, tak tařici ostříhejte nakrátko, aby zůstala pořádně hustá a příští jaro vám znovu bohatě vykvetla.

tařice

Foto: Pixabay

K dispozici jsou i speciální kultivary tařice

Pakliže chcete speciální kultivar, pak se vydejte do zahradnictví, kde jsou k dostání vyšlechtěné druhy tak, aby se hodily do každé zahrady. Mezi oblíbené patří miniaturní kultivary vyznačující se nízkou lodyhou, díky čemuž působí neobyčejně kompaktně. V takovém případě sáhněte po sazenicích či semenech s označením compactum. Mezi nejdrobnější kultivar patří Luna. K dispozici jsou i tařice okrasné listem. Mezi vyhledávaný kultivar patří Variegatum s panašovanými listy. A ještě vzácnější jsou pak odrůdy plnokvěté, jako například odrůda Plenum.

Zdroj: prima-receptar.cz, novinky.cz

Náhledové foto: Pixabay