Na řízkování muškátů je čas právě teď – jedině tak vás oslní záplavou květů už na počátku sezóny

Muškáty si díky svým výjimečným vlastnostem vydobyly nejlepší místa na okenních parapetech už v dobách našich babiček. Aby také ne – vždyť typický muškát je nenáročná rostlina, která ke své spokojenosti potřebuje jediné – dobře vedený řez.

Muškáty kvetou nepřetržitě celé léto. Ale na podzim o tuto výhodu přicházejí. Jejich výhonky opadávají, pupeny se objevují méně často. Právě tehdy je potřeba muškáty seříznout, aby na jaře opět velkolepě kvetly. Řez podporuje následné kvetení a rozvoj bočních výhonů. Bez zásahu člověka k větvení téměř nedochází a muškáty poté tvoří málo květenství. Ale pokud je chcete namnožit, je k tomu ideální čas právě teď.

Jak na řízkování muškátů

Zazimované rostliny se obvykle i přes tu nejlepší péči přece jen trochu vytahují za světlem a blednou. Pomůže jim proto, pokud z velkých mateřských rostlin odeberete řízky a zapěstujete další kousky. Nepotřebujete k tomu skleník ani nic podobného, muškáty ochotně zakoření i na parapetu.

Foto: Pixabay

Před zákrokem co nejpečlivěji odstraňte všechna květenství, a samozřejmě také zažloutlé listy, nemocné výhony apod. A jak odebírat řízky? Musí mít především tu správnou velikost.

Jak z muškátů vytvořit řízky

Řez veďte přibližně 5 mm nad uzlem listu u tenkých výhonů a asi 1 cm u větších. Opatrně proveďte rovný a rovnoměrný řez. Nejprve odebírejte výhonky podél obvodu rostliny a postupně se pohybujte směrem ke středu. Řezy posypte drceným aktivním uhlím nebo popelem (na mateřských rostlinách i u řízků). Nakonec řízky zasaďte do běžné zeminy a nechte zakořenit ve světlé a chladné místnosti.

Kořeny se obvykle objeví už po dvou týdnech. Květináče nikdy ničím nezakrývejte (muškáty jsou všeobecně náchylné k hnilobě) a zalévejte jen, když zemina vyschne. Na jaře se tak budete moci těšit z mnoha malých rostlinek.

Zdroj: https://slv-cuencaholistichealth-com.translate.goog/kak-razmnozhit-geran-dushistuju.html?_x_tr_sl=sl&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)