Muškáty zimu nepřežijí: Zajistěte jim správné stanoviště k zazimování

Muškáty 3

Muškáty jsou oblíbenými květinami, které zdobí truhlíky na oknech či balkonech. Přichází v celé spoustě barev. A to nejlepší na nich je, že nejsou vůbec náročné na pěstování a že je nemusíme kupovat každý rok. Má to ale jednu podmínku: je třeba je správně zazimovat. Ani vy to letos nevzdávejte a pokuste se své muškáty zazimovat. Není to vůbec nic složitého. Přesto se stále ještě najde dost lidí, kteří si muškáty kupují každý rok nové a pěstují je jako jednoleté rostliny.

Kdy zazimovat muškáty?

Na tuto otázku se nedá zodpovědět přesným datem. Období, kdy je třeba už určitě mít muškáty doma je první polovina listopadu. Nicméně muškáty by neměly přejít mrazem, a tak se vyplatí sledovat aktuální předpověď počasí. Pokud budou hrozit mrazíky, je dobré muškáty raději zazimovat.

Jaké je ideální místo pro zazimování?

Aby vám muškáty příští rok zase vykvetli, je třeba zajistit jim dostatečný odpočinek. Proto je nemůžeme pěstovat při pokojové teplotě. Najděte jim místnost, kde je teplota 5 až 10 °C. Pokud bychom je z chladného prostoru venku přenesli do teplé místnosti, mohli bychom je stimulovat k růstu. Vhodná je místnost, která je světlá. Zapomeňte tedy na sklep a místnosti bez oken. Vhodné jsou verandy či skleníky, nevytápěná chodba.

Foto: Pixabay

Dejte si pozor na škůdce!

Každý exemplář zkontrolujte, zda na sobě nemá škůdce. K zazimování se hodí pouze zdravé rostliny bez škůdců. Důvodem je to, že jednak jsou tyto rostliny slabé, a jednak se choroby a škůdci mohou volně šířit z rostliny na rostlinu a napadnout všechny uskladněné exempláře. Napadené rostliny mají malou šanci na opětovné vykvetení. Pokud chcete nahradit chybějící kusy, můžete to udělat řízkováním ze zdravých muškátů.

Jak na muškáty pěstované na záhonu?

Pokud máte své muškáty v květináči, jednoduše je přenesete i s květináčem dovnitř. Najdou se ale i tací, kteří své muškáty pěstují přímo v záhonu. V takovém případě bude třeba je vykopat, a to s poměrně velkou hroudou hlíny, abychom předešli poškození kořenů, poté je dáme do květináče či jiné nádoby, které naplníte novým substrátem. Může být na bázi rašeliny, díky čemuž snížíte riziko půdních chorob.

Sestříhat nebo nesestříhat?

Před zazimováním je dobré všechny výhony zkrátit na 15 až 20 cm. Jednak se pak s rostlinou lépe manipuluje a navíc tím odstraníte všechny zaschlé části, odkvetlé květy a žluté listy. Poté, co jsme rostliny přenesli do místnosti pro zazimování, začneme šetřit zálivkou. Půda by měla být vlhká, neměla by vyschnout. Je třeba na ni myslet každé dva až tři týdny, kdy rostliny zaléváme. Příliš mnoho vody může způsobit hnilobu a úhyn rostliny.

Zdroje info:

https://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-jak-przezimowac-pelargonie,nId,5634499

https://kavarna.4home.cz/clanky/tipy-triky-napady/jak-zazimovat-muskaty/

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!