Mšice na vašich rajčatech: zbavte se jich bezpečně

Mšice

Škůdci vám dokážou pěkně zkazit náladu. Konkrétně mšice jsou malinké, ale pořádně otravné. Vysávají z vašich rostlin život, a to nehovoříme pouze o rajčatech! U nich si mšice velmi rády pochutnají především na květech. Ale nebojte, tahle zahradní pohroma není neporazitelná! Stačí vědět, jak na to.

Mšice – seznamte se!

Pokud zahradničíte dlouho, pravděpodobně už je velmi dobře znáte. Mšice, latinsky z rodu Aphididae, jsou opravdu malincí škůdci – ale když se jich sejde víc, udělají pěknou paseku. Na světě jich žije přes 4000 druhů a všechny milují teplo a klid. Nejraději si hoví na mladých stoncích a spodní straně listů. Poznáte je podle tělíčka ve tvaru hrušky. Mohou být zelené, ale také růžové, oranžové, černé… A pozor! Množí se rychle, takže proti nim zakročte co nejdříve!

Mšice a mravenec
Foto: Pixabay

Proč tak škodí?

Jedna mšice vaši rostlinu nezničí. Bohužel se jich ale objevuje více najednou – a drama začíná! Rychle se množí, šíří nemoci a obírají vaše rostliny o životodárné tekutiny. Tajně vysávají mízu z listů zespodu, takže si jich často ani nevšimnete, dokud rostlina nezačne chřadnout. Listy žloutnou, plody se deformují, růst se zpomalí – a vaše rajčata jsou najednou ve velkém ohrožení. Lepkavá medovice, kterou po sobě zanechají, láká mravence a podporuje růst plísní na vaší rostlině!

Jak na mšice?

Jak proti těmto drobečkům zakročit, abyste se nepřipravili o úrodu nebo ji nekontaminovali chemikáliemi? Naštěstí to je možné! Zde je pět způsobů, jak na ně vyzrát:

Ruční sbírání je účinné na pár mšic

Když je jich jen pár, nejlépe uděláte, když je posbíráte a rozmáznete mezi prsty. Nejsou nebezpečné, jen s tím můžete mít problém vy. Pokud vám vadí představa hmyzích mrtvolek na vašich rukou, můžete použít vlhký hadřík s kapkou prostředku na nádobí. Otřete s ním napadené lístky. Nebo se je pokuste spláchnout proudem vody. Tato metoda se ale nemusí vyplatit – voda na listech je totiž pozvánkou k plísním a navíc se mšice mohou snadno přenést jinam.

Neem olej na mšice zabírá

Neemový olej můžete zakoupit v zahradnických potřebách a na mšice je to skvělý pomocník! Udusí je a zabrání jim v množení. Přitom je přírodní, šetrný a účinný. Abyste neodpudili opylovače, budete jej muset používat s rozumem – to znamená 1 lžíci neem oleje na 500 ml vody. Aplikuje sprejem, hlavně na spodní strany listů, a ideálně večer nebo brzy ráno, kdy mají opylovači pauzu.

Líh či etanol jako nepřítel

Máte doma líh nebo ethanol? Smíchejte ho s vodou půl na půl, přidejte lžičku prostředku na nádobí a získáte účinný sprej. Aplikujte ho stejně jako neem oil – ne za přímého slunečního záření.

Berušky milují mšice

Berušky jsou přirození nepřátelé mšic – a vy toho můžete využít. Jejich larvy vypadají opravdu nevábně. Podívejte se, jak takové mladé berušky vypadají, ať je zbytečně nehubíte! Jak je do zahrady přilákat? Milují rostliny, jako je šanta kočičí, měsíček nebo sedmikráska.

Lepivé pasti

Žluté lepové desky mšice velmi lákají. Jakmile je chytnou, už je nepustí. Jen bacha na odraz slunce, ten by mohl popálit listy rajčat.

Zdroje info:

https://www.tomatobible.com/aphids-on-tomato-plants/

https://www.potapnicek.cz/blog/jak-na-msice-na-rajcatech-a-dalsich-plodinach/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!