Mrkev a brokolice nejsou fuj. Postarají se vám o lopatkovec – pokvete bujně jako nikdy
Mrkev a brokolice nejsou fuj. Postarají se vám o lopatkovec – pokvete bujně jako nikdy. Toulcovka není náročná na pěstování, ovšem zásadní roli hraje pravidelný přísun živin. Ten zajistíte i přírodní cestou.
Nesmírně oblíbená pokojová květina, lopatkovec (Spathiphyllum), známý též jako toulcovka, dodá každému prostoru ten správný šmrnc. Díky svému elegantnímu vzhledu snadno zapadne do moderního obývacího pokoje či vintage jídelny, ale dodá útulnosti často strohým konferenčním místnostem i kanceláři. Já tuto rostlinu ráda dávám také jako dárek, jelikož dle starodávného čínského učení Feng Shui přináší štěstí, prosperitu, ale také fyzickou a duševní odolnost, píše web iReceptář. Stejně jako i jiné rostliny má ale i on specifické nároky.
Zvyšte vlhkost vzduchu na maximum
Tuto rostlinu není těžké pěstovat. Vzhledem k tomu, že původně pochází z tropických krajin, je ale nesmírně náročná na jednu věc: vlhkost. Nemáte-li zvlhčovač vzduchu, nezoufejte. Bohatě stačí, pokud budete rosit listy (pozor, nikoli květy) a okolí rostlinky. Důležité je ale také umístění v prostoru. Je to pokojovka vhodná do polostínu či na stanoviště s rozptýleným světlem. Rozhodně jí neprospívá plné sluneční záření.
Foto: Pixabay
Lopatkovec je znám tím, že výtečně čistí vzduch. Zbavuje jej oxidu uhelnatého, formaldehydu, ale také cigaretového kouře. Podobných účinků dosáhnete také zvolíte-li zelenec, jak Chalupáři-Zahrádkáři informovali. Ten je možné sehnat za pár korun a výhodou je také jeho nesmírně snadné množení.
Přírodní hnojivo pomůže nahodit květy
Někdy se ovšem stává, že každá pokojová rostlina něco postrádá a podepíše se to nejen na celkovém vzhledu, ale také nedostatečným kvetením. V případě toulcovky s tím lze bojovat velmi snadno, jen je třeba doplnit ty správné vitamíny a minerální látky. Vhodnou kombinací je povařit nakrájený košťál brokolice a kousek oloupané mrkve na mírném ohni po dobu asi 20 minut. Po vychladnutí zřeďte odstátou vodou 1:1 a aplikujte jako součást zálivky jednou týdně, případně dle potřeby. Hotové hnojivo vydrží v chladu 2 týdny. Tento elixír zajistí, že lopatkovec opět nahodí květy.
Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/kvetiny-orechove-skorapky-30000702.html, https://www.ireceptar.cz/zdravi/skorapky-od-vlasskych-orechu-vyuziti-30001004.html
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)