Majestátný strom baobab – pěstovat jej můžete i u nás

Baobab

Příznivci Malého prince tento strom velice dobře znají. Zatímco Malý princ (autorem knihy nejen pro děti je Antoine Marie Roger de Saint-Exupéry) ale musel svou planetu před semeny baobabů chránit, my se je pokusíme vypěstovat. Baobab je obrovský strom, který má svůj původ v Africe. Typický je svým mohutným kmenem s malou korunou. Bohužel se nejedná o mrazuvzdorný strom, takže jeho pěstování u nás je odkázáno na interiérové podmínky. To ale rozhodně není na škodu.

Představujeme baobab

Baobab prstnatý (Adansonia digitata) náleží do čeledi bombakovitých (bavlníkovitých). Tato čeleď není nikterak rozsáhlá, tvoří ji pouze několik zástupců. Společný mají mohutný kmen a vysoko posazenou korunu, která je tvořena silnými, krátkými větvemi. Baobab je odolný strom, který si poradí s velkými horky přes den a chladnými teplotami v noci. S mrazem si ale bohužel poradit neumí. Proto jej pěstujeme jako pokojovou rostlinu, která se dá podobně jako bonsaje tvarovat.

Baobaby

Foto: Pixabay

Pěstování ze semen

Baobab je možné bez problémů pěstovat i ze semínek. Zkontrolujte, jestli semínka, která jste si zakoupili, neobsahují zbytky zaschlého oplodí. Pokud byste je na semenech nechali, mohlo by to vést k rozvoji plísně, což rozhodně nechcete. Většina zakoupených semen je již připravená k výsadbě, nicméně může se stát, že někde oplodí zůstalo. V takovém případě je třeba je odstranit.

Urychlení klíčení

Abyste dosáhli rychlejšího klíčení, máte dva způsoby, jak na to. Tím prvním je narušit tvrdý obal, ve kterém jsou semena. Můžete tak udělat nožem nebo pilníkem. Pracujte velmi opatrně, abyste si neublížili, nebo nerozřezali semeno úplně. Druhým způsobem je namáčení semen. Po dobu dvou dnů namáčejte semena ve vlažné době. Je dobré vodu každý den vyměnit. Takto připravená semena vám vyklíčí mnohem dříve – již za tři nebo čtyři týdny od výsadby.

Výsev semen

Semena vyséváme do propařeného substrátu. Pokud jste si koupili v obchodě již sterilizovaný substrát, můžete si krok s propařováním ušetřit. Dalším způsobem, jak se dá substrát sterilizovat, je pomocí mikrovlnné trouby. Semena vysejte do tohoto substrátu a od tohoto okamžiku je udržujte vlhká. Substrát nesmí nikdy vyschnout. Jakmile semena vyklíčí, rostlina roste poměrně rychle. Za nějaký čas budou potřebovat přesadit do hlubší nádoby. Tu na spodní části vybavte drenážní vrstvou a vyplňte hlinitopísčitou zeminou (smíchejte dva díly substrátu pro pokojové rostliny s jedním dílem hrubého písku).

Zazimování

V zimě rostlinu nezaléváme. Přeneseme ji do místnosti s teplotou kolem 20 °C. Nyní se může stát, že rostlina ztratí své listy. Rozhodně to není na škodu. Je to pro nás ukazatelem, že už rostlinu nemáme zalévat. Na jaře se listy opět objeví.

Zdroj: https://www.osiva-semena.cz/blog/139_africke-baobaby-ze-semen.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!