Levandule vadne: I nenáročná rostlina může způsobit vrásky

Levandule

Odolná, nenáročná a s velkým množstvím květů každý rok – to je levandule. Ale někdy i tato voňavá kráska může mít potíže. Vadnutí levandule může mít několik příčin. Pokud začíná chřadnout hned po výsadbě, možná je jen v šoku. Jiným důvodem může být přílišná péče: moc vody, bohatá půda, přehnojení, malý květináč nebo stres z přesazení. Nebojte se, levandule většinou jen potřebuje čas, aby si zvykla na nové prostředí. Když jí dáte správnou péči a trochu trpělivosti, většinou se brzy vzpamatuje.

Levandule má šok po výsadbě

Levandule zvládne slunce, sucho i vítr, ale i ona může někdy zažít šok. Vadnutí po přesazení nebo výsadbě? To je toho důkazem. Změna prostředí, to je jiná teplota, jiná půda, jiná vlhkost, jiný styl péče… a to všechno může rostlinku zaskočit. Když ji tedy zasadíte do vaší zahrady, dejte jí čas. Kořeny zkoumají nový terén, hledají vodu, živiny, zkouší, jak rychle mizí voda z půdy… A mezitím může nadzemní část rostliny trochu sklonit hlavu.

Levandule
Foto: Pixabay

Správná zálivka je klíčová

Po výsadbě levandule vodu potřebuje, ale s mírou. Mezi zaléváním musí půda proschnout, jinak začnou kořeny uhnívat. A pozor, čím teplejší počasí, tím citlivější rostlina může být. Pokud ji zasadíte v létě a teploty šplhají ke třicítkám, raději zalévejte trochu častěji – zhruba jednou za tři dny během prvních týdnů. Jakmile se rostlina usadí (cca po měsíci), přejděte na týdenní režim. Nejlepším časem pro výsadbu je jaro nebo podzim, protože poskytují mírnější teploty bez veder.

Levandule miluje slunce, sucho a volnost

Co z toho plyne? Při zálivce je méně lépe. Jedním z nejčastějších důvodů, proč levanduli smutně visí listy, není sucho, ale právě přemíra vody. Zalévat stačí občas, ne pořád. Příliš častá zálivka totiž promění půdu v blátivou past, ve které se daří houbám a kořeny začnou uhnívat. Co je na tom nejzáludnější? Vadnutí z přemokření vypadá často jako žízeň. A tak se někteří zahradníci uchýlí k další zálivce a tím ještě více škodí.

  • V deštivých oblastech často nemusíte zalévat vůbec, jen v období sucha.
  • V horkém počasí zalévejte cca jednou za dva týdny, pokud dlouho nepršelo.
  • Levandule v květináčích si řeknou o vodu častěji – přibližně každé 2 týdny – protože zemina v nádobě vysychá rychleji.

Pokud se listy začínají barvit do hněda nebo černa, je možné, že už se rozjela plísňová infekce – vlhkost k tomu totiž přímo vybízí. Ale nezoufejte – i na to existuje řešení.

Levandule v horku

Občas levandule během parného dne působí unaveně, listy trochu svěsí a vypadá, jako by volala o pomoc. Ale klid, jedná se o dočasné vadnutí, které je celkem běžné. Levandule prostě reaguje na vedro – a neznamená to, že má hned žízeň! Když se večer ochladí a levandule vypadá zase v pohodě, nemusíte dělat vůbec nic. Jen ji nechte být – nepřelévejte ji!

Zdroje info:

https://www.gardenerreport.com/why-is-my-lavender-plant-wilting/

https://latkyuzizalky.cz/2024/07/13/proc-levandule-vadne-vetsina-lidi-se-pravidelne-dopousti-techto-pestitelskych-chyb/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!