Kontryhelový sirup: bylinka pro ženské zdraví

Kontryhel

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) je z čeledi růžovitých. Listy rostliny jsou devíti až jedenácti laločnaté, na spodní straně jsou ochlupené. Lodyha je vysoká až 30 cm a na vrcholu rostliny se tvoří drobné žluté květy. Roste na loukách, pastvinách, prameništích, ale pěstovat jej není příliš náročné, takže s tím můžete i ve vaší zahradě. Kontryhel se využívá zejména pro ženské zdraví (k posílení dělohy před porodem, při silné menstruaci, příznaky menopauzy apod.). Používá se ale také k dalším účelům.

Léčivé účinky kontryhele

V lidovém léčitelství se používá při průjmech, špatném trávení, při zánětech močového měchýře (má močopudné účinky), ekzémech a vředech, ale také ke kloktání při zánětech ústní dutiny. Vzhledem k odvodňovacím schopnostem se používá také při redukčních dietách. Výhodou je, že ani při dlouhodobém použití dosud nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky.

Kontryhel

Foto: Pixabay

Sběr květů

Listy a nať rostliny se sbírají od jara až do podzimu a využívají se pro léčivé účinky. Nať kontryhele, dáme do hrnce, přidáme stejné množství květů měsíčku nebo hluchavky. Zalijeme 1,5 litrem vody a krátce povaříme. Poté scedíme přes plátno a vymačkáme veškerou tekutinu. Přidáme 500 g třtinového cukru a šťávu z 2 citronů. Vaříme do zhoustnutí. Používáme jako sladidlo do čaje nebo vody.

Pěstování kontryhele

Pro kontryhel vyberte místo opravdu pečlivě, protože vzhledem k dlouhým kořenům nesnáší přesazování. Jakýkoli zásah do kořenů mu vadí a regeneruje těžce. Rostlina má ráda vlhčí stanoviště a polostín. Pokud ale budete půdu udržovat vlhkou, poroste i na slunném místě. Nejjednodušším způsobem množení je dělení rostliny. Pokud nemáme vzrostlou rostlinu, pak se musíme uchýlit k pomalejšímu pěstování ze semene.

Zdroj: https://brno.rozhlas.cz/sirup-z-kontryhele-8037377

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!