Kontrolujete uskladněné hrušky a jablka? Aneb jaké choroby je mohou napadnout

Shnila jablka

I když máte pocit, že jste své jádroviny (jablka či hrušky) uskladnili přesně podle pravidel, pravidelná kontrola jim neublíží. Spíše naopak. Pokud objevíte napadené plody, bez milosti je zlikvidujte. V tomto případě je rychlost na místě, protože z jednoho napadeného plodu se nákaza může šířit na další a další plody. A jaké jsou nejčastější choroby uskladněných jádrovin?

Mazovitost

Tuto chorobu poznáme tak, že na plodech se začnou vytvářet šedočerné až černé skvrny, které se postupně začnou propojovat. Obvykle bývá takto napadena pouze slupka jablek, do dužiny se nákaza nešíří. Mazovitost může být vyvolána pozdním ošetřením jabloně proti strupovitosti.

Shnila jablka

Shnilá jablka: Zdroj obrázku Pixabay.com

Fusariová hniloba jablek

Tuto chorobu můžeme najít v oblasti stopky jablka, nebo naopak v jeho jádřinci. Typickým znakem této choroby je to, že slupka se dá snadno stáhnout. Aby nedošlo k fusariové hnilobě jablek, je potřeba tyto plody skladovat při teplotě od 2 do 4 °C při relativní vzdušné vlhkosti od 85 do 90 %.

Kruhová hnědá hniloba jablek

Tato hniloba se může vyskytnout právě v druhé polovině doby skladování. Poznat ji můžeme podle hnědých skvrn, které mívají velikost od půl do tří centimetrů a jsou ostře ohraničené. Postižený povrch (tedy oblast skvrny) je prohnutá dovnitř. Pokud se chceme této chorobě vyhnout, nepostačí dostatečně nízká skladovací teplota. Nutný je provést chemický postřik proti strupovitosti, který je proveden asi 35 dní před sklizní jablek.

Plíseň šedá

Tato choroba se týká jablek i hrušek – napadá kalich plodů. Poškozené plody nejsou už tak lesklé, jejich dužina je drobivá, moučnatí. I zde je opět důležité provést chemický postřik před strupovitostí v náležitém termínu.

Modrá hniloba jablek

Tato choroba bývá označována taktéž jako penicilinová hniloba jablek. Na povrchu plodu dochází k vytvoření šedých nekrotických skvrn. Napadená slupka je mírně prohnutá. Plody jsou měkké a kašovité a rozkládají se. Současně je možné pociťovat plesnivý zápach. I zde je vhodné provést ochranu před strupovitostí v řádném termínu.

Jak se vyhnout těmto chorobám?

Z výše uvedeného již vyplývá, že abychom se vyhnuli chorobám při skladování, je potřeba se postarat o správné zdraví stromu v období vegetace. To znamená provést správnou chemickou ochranu proti strupovitosti, padlí i živočišným škůdcům. Již napadené plody nebo jinak poškozené plody nejsou vhodné ke skladování. Taktéž vytrvalé deště bezprostředně před sklizní (nebo i v jejím průběhu) jsou známkou toho, že může dojít ke zvýšené pravděpodobnosti vývinu chorob.

Shnilá jablka: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!