Kokedamy: Nový dekorativní vzhled vašich rostlin

Kokedama

Kokedamy, rostliny pěstující se v substrátu obaleném mechem. Koule, která obalením vznikne, se může postavit na nějakou misku nebo zajistit provázkem a zavěsit.  A jaké rostliny se dají pěstovat jako kokedamy?

Kokedamy z Japonska

Kokedamy stejně jako bonsaje pochází z Japonska. Kokedamy příliš velkého vzrůstu nedosahují, protože v mechové kouli se kořeny nemohou moc bujně rozrůstat. Substrát pro kokedamu  je tvořen japonským jílem smíchaným s dalšími složkami, které se mění podle druhu rostliny. Zemina by měla být dost kompaktní na to, aby se s ní dalo pracovat a tvarovat do tvaru koule. Vzniklá koule se pak obalí mechem a ováže provázkem. Mech slouží vlastně jako květináč, akorát živý.

Jaké rostliny se dají pěstovat jako kokedamy?

Tímto způsobem se dá pěstovat mnoho pokojových rostlin. Pokud se na pěstování kokedamy chystáte prvně, zvolte si nějaký nenáročný druh.  Třeba dracénu, lopatkovec nebo havortii.  Kokedamy vybíráme také podle umístění. Je to jako s ostatními rostlinami, některé potřebují hodně světla, jiné stín nebo vysokou vzdušnou vlhkost. Kokedamy se nepřesazují, jen se jednou za čas přihnojí, aby kořenový bal dostal nové živiny. Používá se tekuté hnojivo nebo hnojivové tyčinky.

Zalévaní kokedamů

Při tomto specifickém pěstování, nelze zalévat klasickou konvičkou. Jednou za týden se musí celý mechový bal ponořit do nádoby s vodou. Voda by měla mít pokojovou teplotu a měla by být převařená. Mech je totiž citlivý na chlór. Bal necháme nasáknout vodou, dokud nepřestanou stoupat bublinky. Ve vodě by měl však být jen pár vteřin maximálně minut. U kokedamů se suchomilnými rostlinami s vodou nakládáme opatrně.  Nakonec se mokrý bal nechá okapat a vrátí se na původní místo. V panelákových bytech nebo u radiátorů budou kokedamy vyžadovat zálivku častěji. To poznáte podle toho, že mechový bal bude lehčí než jindy.

Zahrada je moje hobby. Ráda na ní trávím čas a píšu nejen o zahradničení.