Kapra ve vaně trápíte! Nedělejte to

Kapr

Každý z nás si asi vybaví scénu z filmu Pelíšky, kdy se překvapený Miroslav Donutil setkává s kaprem ve vaně. Úsměvné, reálné, nicméně z hlediska života ryby poměrně drsné. Dávat kapra do vany se rozhodně nevyplatí. Chcete argumentovat tím, že se to takto dělá již po dlouhá léta? To není tak úplně pravda. Kapr se rozhodně do vany tradičně nedával, ač se kupoval klidně i několik dní před tím, než se ho rozhodl majitel domácnosti zabít a následně podávat na štědrovečerní tabuli.

Kapři ve vaně zkrátka nebyli

Tradičně se kapři dávali do domácích kádí, které se nacházely někde v nevytápěných místnostech. Ryby zažívaly minimální teplotní šoky. Vánoc se dožily bez problémů s tím, že nemusely dokonce ani pobývat v chlorované vodě. Ta je dnes samozřejmě standardem. Kapra často dáváme do vany a ukazujeme dětem. Zbytečně jej ale trápíme. Děti stačí vzít někam, kde se ryby prodávají. Zkušení prodejci by jim měli dopřát co nejlepší prostředí.

Zpět do přírody nepouštět!

Stoprocentně! Kaprům tímto nedarujeme život, ale spíše smrt. Vždyť se drží dlouho v sádkách bez potravy, následně trpí v kádích, kde je jich spousta na sobě a poté ještě projdou onou vanovou lázní. Když takto vyhladovělého kapra vrátíme do rybníka, dostane další extrémní šok. Často si nebude schopen také najít potravu a nedožije se mnohdy ani několika dní.

Porcování kapra

Rybí maso něco vydrží

Kapří maso určitě něco vydrží. Klidně bez újmy bude v lednici i několik dní. Ostatně dříve se kapři kupovali dříve a živí jen proto, že neexistovaly takovéto skladovací alternativy. Každopádně si nechte kapra zabít profesionálem. Ten ho nejdříve správně omráčí a až poté zabije. Ryby tak nijak netrpí. Koupit ji je nejlepší těsně před Štědrým dnem, budete mít maso co nejvíce čerstvé. Jde jenom o to, jestli chcete stát ve velkých řadách…

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.