Kapr

Kapra ve vaně trápíte! Nedělejte to

Každý z nás si asi vybaví scénu z filmu Pelíšky, kdy se překvapený Miroslav Donutil setkává s kaprem ve vaně. Úsměvné, reálné, nicméně z hlediska života ryby poměrně drsné. Dávat kapra do vany se rozhodně nevyplatí. Chcete argumentovat tím, že se to takto dělá již po dlouhá léta? To není tak úplně pravda. Kapr se rozhodně do vany tradičně nedával, ač se kupoval klidně i několik dní před tím, než se ho rozhodl majitel domácnosti zabít a následně podávat na štědrovečerní tabuli.

Kapři ve vaně zkrátka nebyli

Tradičně se kapři dávali do domácích kádí, které se nacházely někde v nevytápěných místnostech. Ryby zažívaly minimální teplotní šoky. Vánoc se dožily bez problémů s tím, že nemusely dokonce ani pobývat v chlorované vodě. Ta je dnes samozřejmě standardem. Kapra často dáváme do vany a ukazujeme dětem. Zbytečně jej ale trápíme. Děti stačí vzít někam, kde se ryby prodávají. Zkušení prodejci by jim měli dopřát co nejlepší prostředí.

Zpět do přírody nepouštět!

Stoprocentně! Kaprům tímto nedarujeme život, ale spíše smrt. Vždyť se drží dlouho v sádkách bez potravy, následně trpí v kádích, kde je jich spousta na sobě a poté ještě projdou onou vanovou lázní. Když takto vyhladovělého kapra vrátíme do rybníka, dostane další extrémní šok. Často si nebude schopen také najít potravu a nedožije se mnohdy ani několika dní.

Porcování kapra

Rybí maso něco vydrží

Kapří maso určitě něco vydrží. Klidně bez újmy bude v lednici i několik dní. Ostatně dříve se kapři kupovali dříve a živí jen proto, že neexistovaly takovéto skladovací alternativy. Každopádně si nechte kapra zabít profesionálem. Ten ho nejdříve správně omráčí a až poté zabije. Ryby tak nijak netrpí. Koupit ji je nejlepší těsně před Štědrým dnem, budete mít maso co nejvíce čerstvé. Jde jenom o to, jestli chcete stát ve velkých řadách…

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

5 komentářů

 1. Vladimír Odpovědět

  Jak můžete tvrdit, že kapři zkrátka ve vaně nebyli. Je mi 58 let a od svého dětství doposud, pamatuji kapra. ve vaně vždycky. Kde berete ty Vše informace a rady?

 2. Pavel Odpovědět

  Naopak,kapra dejte do vany , ale jen přes noc a nasypte (a dobře rozmíchejte!) asi 1 polévkovou lžíci skalice modré (síran měďnatý). Pokud měl kapr pijavice, zejména ty malé , pod šupinami nebo v žábrách, tak všechny vyplavou a pomřou. Pak ještě na pár hodin vodu vyměňte a můžete vraždit.

 3. Jaroslav Odpovědět

  Mám fotky, kde jsem měl 3 roky jak s vařechou honím kapra ve vaně. Do těch kádí se asi kapři dávali hooooodně dávno.

 4. Vaclav Flek Odpovědět

  Ja nevim, kdy se kapri do vany nedavali. Mne je pres sedesat, a cele detstvi pamatuji kapry ve vane. Jednou, uplne na zacatku, mi jich bylo lito a v dobre vire jsem jim pustil teplou vodu, coz je bohuzel zabilo, i tak poslouzili svemu ucelu. Poucil jsem se, a pozdeji spise vzpominam na sve dve promrzle deti, ktere poustely ve vane skorapkove lodicky a sledovaly, zda je ta velryba ve vane potopi. Ani televizni pohadky je od teto zbavy neodlakaly.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *