Když přijde madagaskarský jasmín o květy i listy – dá se ještě zachránit

V květinářství vás zaujme na první pohled. Jeho velké, tmavě zelené kožovité listy ostře kontrastují s křehkými bílými květy, které navíc voní po jasmínu. Ale jakmile si tuhle krásu přinesete domů, nejspíš vás čeká zklamání…

Madagaskarský jasmín, věncovec květnatý, stefanotis, Stephanotis floribunda – pod všemi těmito názvy můžete tuto půvabnou popínavou květinu původem z Madagaskaru v obchodech najít. Obvykle se pne po nějaké vhodné opoře a cena také není tak závratná.

Madagaskarský jasmín opravdu nemá rád změny

Je to takový autista mezi květinami, pokud si můžeme dovolit lehkou nadsázku. Stačí pouhé otočení květináče, když v jeho okolí utíráte prach, a většina poupat se odporoučí k zemi. A přenos na trase skleník – obchod – domácí parapet? Tak to už je přímo recept na katastrofu, při níž vezme často za své i většina listů. Naštěstí nejde o nic nenapravitelného. Na druhou stranu nepatří madagaskarský jasmín co do péče právě mezi nejjednodušší.

Zálivka, zimní klid a správné hnojení

Ani vyschlá, ani přemokřená, stále rovnoměrně vlhká – ano, taková by měla být zemina, v níž se tento krasavec usídlí. A krom toho také mírně kyselá. Nepatříte-li mezi opravdu pečlivé zahradníky, bez samozavlažovacího květináče si neškrtnete. A co víc, pokud nemáte doma opravdu měkkou vodu, musíte tu obyčejnou nejdříve převařit a poté nechat odstát. A to samé platí pro rosení, které je potřeba každý den. Jinak se madagaskarský jasmín velmi rychle zbarví dožluta díky chloróze.

Hnojení tak obtížné není, v zásadě můžete používat kvalitní hnojivo pro pokojovky. Ovšem v poloviční koncentraci. V zimě je pak třeba zálivku omezit a uchovávat madagaskarský jasmín při nějakých 13-15 °C. Jinak nepokvete. Do běžných bytů se tedy nehodí, spíše jde o skvělého adepta do zimních zahrad nebo starých dvojoken.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)