Kdy a jak stříhat pokojový ibišek? Celoroční sestřih je už dávno překonaný

Pořizujeme si je domů především kvůli jejich půvabným květům. Ovšem má-li po zbytek roku stromek podobu spíše vytahaného koštěte, příliš parády nenadělá. A co tedy s tím? Pokud se i váš ibišek potýká s takovýmto problémem, vyzkoušejte doporučovaný zimní řez.

Ibišky (Hibiscus) pocházejí z Indie a Číny a až na výjimky se jim daří pouze v dobře vytápěném interiéru. Obvykle je stříháme ve chvíli, kdy se nám zdají příliš přerostlé, případně přistupujeme k seříznutí vytahaných výhonů na jaře (zvláště pokud se na nich objevily svilušky a jiní parazité). Ne všechny exempláře však takový zásah snášejí bez výhrad.

Každý rok nejlépe jen jednou

Pokud se podíváme na přirozený biologický cyklus ibišků ve volné přírodě, snadno si odvodíme, že nejlépe se budou z potenciálního řezu vzpamatovávat na začátku zimy. K řezu bychom měli přikročit nejpozději do poloviny února. U většiny ibišků jde o období klidu, protože poslední květy nasadí někdy v říjnu a novými vás potěší zase až v březnu.

Foto: Pixabay

Ale i řez má svá pravidla. Vezměte si na paškál celou rostlinu a každou větev zkraťte asi o polovinu. Vypadá to radikálně, ale v dobrých podmínkách obrůstá tento krasavec opravdu rychle.

Náš tip: Ustřižené výhonky vložte do sklenice s vodou, kde rychle zakoření. Přidat můžete i tekutý stimulátor nebo třeba dřevěné uhlí či skořici, které rovněž tvorbu kořenů podporují, a navíc zabrání nežádoucímu zahnívání vody.

Sestřih máme – a jak dál?

Není-li to vyloženě nezbytné, odložte nůžky zase až do příští zimy, případně zkracujte opravdu jen to nejnutnější. Na jaře ibišek přesaďte nebo vyměňte alespoň svrchní vrstvu zeminy v květináči. Postačí vám kvalitní kompost.

V létě nezapomeňte na hnojení a dostatek slunce. V zimě se zase snažte dopřát ibišku co nejchladnější odpočinek – 12-15 °C bude ideální. Za takovou péči se vám v následující sezóně odmění množstvím nádherných květů.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)