Mravenci

Mravenci: Skvělí zahradní pomocníci, jejichž služby jistě oceníte

Kdo by neznal mravence? Na zahradách se s nimi setkáváme zcela běžně. Mnohdy bohužel své cestičky i do domácnosti, kde je logicky s tak otevřenou náručí určitě nevítáme. Přesto bychom si na tyto pozoruhodné malé živočichy měli alespoň na zahradě zvyknout. Ač se nám mnohdy zdá, že jsou to právě oni, kteří pomáhají mšicím v jejich množení a k následné likvidaci nejrůznějších stromků, keřů a jiných rostlin.

Některé duhy mšicím pomáhají, ale…

Setkat se lze s některými druhy mravenců, které napomáhají mšicím, respektive k jejich šíření, nicméně spousta umí likvidovat doslova mraky drobného hmyzu, jenž dokáže neskutečně škodit. Taková mravenčí kolonie je schopna pochytat klidně i tisíce jedinců během vcelku krátké doby. Zahrada tak může zůstat zcela zdravá a vy nebudete potřebovat chemické postřiky.

Mravenci

Síla mravenčího vojska

Jistě si pamatujete mravence ze slavného seriálu Včelka Mája. Tady se jednalo o udatné bojovníky, kteří se nebáli ničeho. Když spojí síly, dokážou skutečně skolit i mnohem větší nepřátele. Jmenovat bychom mohli některé motýly, jako jsou třeba:

  • bekyně,
  • hřebenule,
  • ploskohřbetky,
  • pilatky
  • a další.

A co takový lov brouků? Koná se také. Zvládnou ulovit hlavně menší nosatce. Typičtí jsou například měkcí chrousti vylézající ze země. Jinak ale také uloví i mandelinku. Pod kůrou stromů bojují s larvami tesaříků a kůrovců. Úspěšně!

Mravenci

Mraveniště stromům i květinám prospěje

Mravenci zřejmě nejcitelněji pomáhají při obalečových a mniškových kalamitách. Stromy v blízkosti doslova holožírů se nachází zelené stromy, za což mohou v pozitivním slova smyslu právě mravenci. Tvořením mravenišť vypadajících jako velké kopy dokonale provzdušní poměrně chudou lesní zeminu. Ostatně kolem mravenišť je patrná mnohem bujnější vegetace.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *