Kapradiny: Návod, jak na zálivku této rostliny

Kapradiny

Kapradiny jsou oblíbené rostliny, které za trochu péče vytváří bohatý růst. Seznam jejich výhod se zdá nekonečný. Jsou vhodné do každé místnosti, filtrují vzduch od znečišťujících látek a mohou jej účinně zvlhčovat. Kapradiny mají rády vlhko, takže se jedná o rostlinu ideální také do koupelny. To, kde ale většina lidí chybuje při pěstování této rostliny, je právě zálivka.

Jak často zalévat kapradiny?

Udržujte půdu v květináči vlhkou. Neexistuje žádné jednoznačné pravidlo, které by pomohlo odpovědět na otázku, jak často by měla být kapradina zalévána. Nejlepší je dělat to v pravidelných intervalech změkčenou a odstátou vodou. Množství vody byste měli dávkovat tak, aby byl substrát neustále vlhký, ale nikoli přemokřený, protože to podporuje plísňové choroby. Nebezpečné je také nadměrné vysychání kapradin – výsledkem je, že špičky velmi rychle vysychají a masivně vylučují listy.

Kapradiny

Kapradiny: Foto Pixabay

Jak zalévat?

Zalévejte půdu v květináči, nikoli samotné listy květiny. Pokud byste vodu nalili na vytvářející se výhonky, mělo by to za následek jejich úhyn. Pokud objevíte suché listy, je zapotřebí je pravidelně odstraňovat. V přírodě kapradina preferuje vlhká místa, takže je obtížné vytvořit pro ni příznivé podmínky doma. Pokud je v místnosti příliš teplo a – i přes častou a pravidelnou zálivku – listy masivně vysychají, je vhodné jejich vlhčení pomocí rozprašovače. To umožní kapradině zotavit se a po nějaké době léčby si všimnete růstu nových výhonků.

Jak zajistit vlhkost?

Květináč s kapradinou můžete postavit na velký stojan naplněný kameny a vodou (aby se ho dno květináče nedotýkalo vodní hladiny). Někdy pomáhá také pěstování větší skupiny rostlin nebo zvlhčovače vzduchu.

Triky k posílení kapradiny

Pokud má kapradina dobré podmínky, roste velmi energicky. Kapradiny, kromě pravidelného zavlažování, potřebují také hnojení. Je velmi snadné koupit speciální hnojivo v jakémkoli zahradnickém centru, někdy je ale vhodné využít osvědčených metod našich babiček. Jedním z nich je vytvořit směs mléka: stačí nalít sklenici mléka do litrové nádoby a zbytek naplnit vodou. Použití směsi jednou za měsíc okyselí půdu v ​​květináčích a může chránit před napadením houbovými chorobami. Stav kapradin navíc podporuje kávová a čajová sedlina, která se umisťuje přímo do hrnce (jen malé množství, aby se nerozvinula plíseň). Toto ošetření také umožní rychlejší tvorbu nových stonků.

Kapradina: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!