Kafrová limeta: pěstování pro krásu i chutné listy

Kafrová limeta

Kafrová limeta je bezesporu zajímavá svými plody. V tomto článku se zaměříme na samotné pěstování rostliny, která nese botanický název Citrus hystrix, ale také na využití jejích listů. Rostlina je totiž vhodná pro použití jak plodů, tak také listů. Tyto listy mají podlouhlý tvar a  jsou 3 až 5 centimetrů široké a 8 až 12 centimetrů dlouhé. Horní část silných listů je lesklá a tmavě zelená, zatímco spodní strana listů je porézní a bledá, matně zelená.

Listy kafrové limety

Listy rostou ve dvojicích: dva listy rostou na obou stranách stonku a vypadají, že se navzájem zrcadlí. Špičky listů mohou být mírně zaoblené nebo velmi špičaté. Listy mají silnou citrusovou chuť a aroma, o nichž se říká, že jsou směsí mandarinky, citronu a limetky. Rostlina Citrus hystix je trnitá a dorůstá výšky od 1 do 10 metrů. Z rostliny se nejčastěji využívá buď aromatická slupka ovoce nebo také listy. Rostlina může produkovat vonné bílé květy. Není mrazuvzdorná.

Kafrová limeta

Kafrová limeta: Foto Pixabay

Nutriční hodnota listů kafrové limety

Tyto listy obsahují antioxidanty, jako je limonen a citronelal. Obě tyto látky přispívají k chuti a vůni listů a bylo prokázáno, že mají antimikrobiální vlastnosti.

Použití listů limetky

Listy lze použít syrové i vařené. Používají se čerstvé, sušené nebo mražené. Silné listy se nikdy nekonzumují celé, spíše se nechávají vyluhovat nebo se krájí na tenké plátky. Nakrájené na plátky se používají zejména v salátech. V Asii se část drtí a používají na přípravu rybích koláčů. Jsou také široce používány v polévkách a jako doprovod darů z moře, například krevet. Jejich bylinnou citrusovou příchuť lze použít po vyluhování do dezertů, jako je pudink a zmrzlina. Tyto listy je vhodné kombinovat s citronovou trávou, bazalkou, kardamomem, kari listy, mátou, tamarindem, kurkumou, kmínem, galangalem, zázvorem, česnekem, sójovou omáčkou, sezamovým olejem, jasmínovou rýží, masem, jako je jehněčí, kuřecí a vepřové maso, mušlemi a kokosovým mléko.

Kafrová limeta: pěstování

Tuto rostlinu můžeme pěstovat i u nás, avšak v interiéru nebo ve skleníku. V létě je dobré vynést rostlinu na balkon nebo terasu, na podzim ji pak zazimujte: dejte ji do světlé místnosti s teplotou okolo 15 °C. Rostlinu pěstuje v propustné a slabě kyselé půdě. Od května do srpna přihnojte vždy jednou za 14 dní přípravkem určeným pro citrusy. Zalévejte stejnoměrně odstátou nevápenitou vodou. Rostlina nesnáší mokré kořeny, proto voda nesmí zůstávat v misce. Potřebuje ale vlhko, takže ji roste rozprašovačem.

Využití listů v Thajsku

Kafrové limety jsou v Thajsku široce používány jako přísada do domácnosti. Esenciální oleje se získávají z kůry ovoce a používají se k čištění výrobků, šamponů a jako metoda ničení vší. Kůra ovoce se používá k aromatizaci kari a polévek a listy se také drtí a používají jako potpourri nebo se umístí do horké lázně pro citrusovou vůni.

Kafrová limeta: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!