Jedlá soda na zažívání má své pro i proti

Saháme po ní vždy, když cítíme, že nás začíná pálit žáha nebo se potýkáme s pocitem těžkého žaludku. Ovšem ne vždy nám jedlá soda na žaludek pomůže tak, jak si od ní slibujeme. Ukážeme vám, kde nejspíš děláte chybu a jak ji napravit.

Výše zmíněné trávicí problémy mají na svědomí žaludeční kyseliny, resp. jejich přebytek. A právě jedlá soda je dokáže účinně neutralizovat a tím vám ulevit. Používá se také jako skvělý prostředek pro detoxikaci, při úpravě pH organismu i jak antimykotikum a prostředek proti nadýmání. Ovšem zpravidla ne sama

Negativní účinky jedlé sody potlačíte něčím kyselým

Pokud jedlou sodu užijte pouze rozmíchanou ve sklence vody, může se stát, že vaše potíže sice na chvíli ustoupí, ovšem vzápětí se dostaví pocit nafouklého břicha a později i plynatost. Jedlá soda sama o sobě totiž přesně takové účinky má.

A jak si pomoci? Smíchejte ji si nějakou přírodní kyselinou. Skvělá je třeba citronová nebo grapefruitová šťáva, případně i jablečný ocet. A na konkrétní recepty se můžete podívat níže.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jedlá soda s citrónovou šťávou

Tato kombinace zabrání nadýmání a již několik minut po požití dodá vašemu žaludku pocit lehkosti. Potřebovat budete:

  • 3 gramy jedlé sody
  • 20 ml citronové šťávy
  • půl šálku vlažné vody

Sodu přisypávejte do citronové šťávy tak dlouho, dokud nepřestane šumět (v případě potřeby lze i trochu přidat). Poté rozmíchejte ve vodě a vypijte.

Jedlá soda s grapefruitovou šťávou

Grapefruit napomáhá hubnutí, urychluje metabolismus a zefektivňuje zažívání. Ideální je čerstvě vymačkaná šťáva.

  • 3 gramy jedlé sody
  • 100 ml grapefruitové šťávy
  • šálek vlažné vody

Všechny ingredience smíchejte a výslednou směs vypijte. Pokud bude na vás příliš hořká, pak ji ještě trochu nařeďte.

Jedlá soda s jablečným octem

I tento přírodní produkt podporuje detoxikaci a stará se o zdravé zažívání. Pomáhá také spalovat tuky a brání usazování tukových polštářů.

  • 3 gramy jedlé sody
  • 60 ml jablečného octa
  • jeden šálek vlažné vody

Vše smíchejte a vypijte. Jestliže vám chuť nápoje přijde příliš ostrá, oslaďte ho medem nebo obdobnou přírodní ingrediencí.

Všechny uvedené recepty užívejte buď jako první pomoc při zažívacích obtížích nebo jako prevenci. V takovém případě si jeden šálek dopřejte ráno před snídaní (nejméně půl hodiny před jídlem) i večer před usnutím. Citronová a octová kůra by měla trvat dva týdny, grapefruitovou si pak můžete protáhnout až na tři.

Jedlá soda a její vedlejší účinky

Bohužel ne vždy je užívání jedlé sody vhodné. Obsahuje totiž velké množství sodíku, takže by se jí měli vyhýbat lidé se srdečními potížemi a nemocemi jater či ledvin. Mezi časté vedlejší příznaky pak patří nevolnost, bolesti hlavy a podrážděnost. Věnujte proto pozornost tomu, jak se cítíte a v případě obtíží s užíváním jedlé sody přestaňte.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)