Jarní přesazování pokojových rostlin: Do čeho vysazovat a jak předejít poškození při manipulaci

rostlina

Jaro je dobou, kdy se probouzí zahrada. Neměli bychom v tomto čase však zapomínat ani na pokojové rostliny. Nyní je vhodná doba na přesazování. Do čeho a jak správně přesadit pokojové rostliny?

Pokojové rostliny netřeba přesazovat každoročně. Za optimální se považuje, když se podaří přesadit jednou za dva roky. Každopádně se lze řídit tím, že jakmile kořenový systém rostlin již proroste celou pěstební nádobu a zemina je vyčerpaná, je jedním z hlavních signálů. V tomto případě je nejvyšší čas na přesazení. Přesazovat pokojovky je vhodné na jaře, zejména v březnu a dubnu.

Do čeho vysazovat aneb volba vhodného květináče

Květináč k přesazování je třeba vybrat vždy alespoň o 3 cm větší, aby v něm rostlina měla dostatek místa pro další růst. Avšak jsou druhy rostlin, kterým těsná nádoba nevadí, spíše naopak. Mezi takové patří například Zamioculcas. Zároveň se jedná o rostlinu vhodnou i pro úplné začátečníky.

Výběr kvalitní zeminy

Aby se vaší pokojové rostlině dařilo, je třeba ji přesadit do vhodného substrátu. V prodeji je široká nabídka různých pěstebních substrátů. Volte takový, který je určen pro potřeby pokojových rostlin, popřípadě pro konkrétní druh. Speciální substráty se prodávají například přímo pro orchideje, palmy, kaktusy či citrusy. Nicméně si můžete připravit i vlastní substrát. Pokud máte vhodné zázemí na zahradě, tak máte vystaráno. Při přesazování nezapomeňte na dno pěstební nádoby dát drenáž, ať už hliněné střepy, keramzit apod.

květina

Foto: Pixabay

Jak nepoškodit rostliny při přesazování

Než se dáte do přesazování, tak rostlinu mírně zalijte, ideálně pokud zvolíte odstátou vodu. Ostříhejte veškerá květenství, neboť kvetení v době přesazování není vhodné z důvodu vysilování rostliny. Jakmile vyndáte rostlinu z původní nádoby, zkontrolujte stav kořenového systému. Příliš dlouhé kořeny lze zkrátit.

Místo řezu je však třeba poprášit živočišným uhlím coby perfektně fungující dezinfekce. Díky tomu zamezíte působení hnilobných i jiných procesů probíhajících zásluhou mikroorganismů v půdě. Při vyjmutí rostliny z nádoby pamatujte na to, že kořeny jsou křehčí než stonky. Neopatrnou manipulací je lze velmi snadno poškodit. Taková rostlina pak po přesazení výrazně zpomalí růst a zeslábne.

Zdroj: ireceptar.cz, dumazahrada.cz

Náhledové foto: Pixabay