Jaké materiály použít k mulčování rajčat? Nejlépe organické!

Rajčata

Mulčování rajčat má mnohé výhody: pomáhá zadržovat vlhkost v půdě, udržuje ji bez plevele, chrání listy, aby přišly do kontaktu s mokrou zeminou. Když plod spadne na zem, zůstává čistý a chráněný před hnilobou. Jaký mulč se vyplatí na rajčata použít?

Listy poslouží jako mulč

Někteří zahradníci si chytře uchovávají listy, které ze stromů padají na podzim, až do jara. V tomto období je totiž možné je použít jako organický mulč, který se mimo jiné hodí také na rajčata. Důležité je ale to, aby použité listy byly drcené (což u dobře vysušených listů většinou není problém). Pokud bychom listy nerozdrtily, pak ztrácí veškeré výhody, které by jako mulč mohly nabídnout. Nedrcené listy by mohly zabránit vodě a vzduchu dostat se do půdy. Příliš silná vrstva listů může zachytit příliš mnoho vlhkosti a způsobit hnilobu kořenů. Ideální je pořídit si drtič listí, který tuto práci provede precizně.

Rajčata

Foto: Pixabay

Sláma vhodná pro mulčování

Sláma nemá takové nevýhody, jako listy, když jsou nesprávně použity. Proto jsou jako mulč mnohem oblíbenější. Sláma je lehká a snadno se rozkládá. Svým rozkladem zlepšuje strukturu půdy. Slámu určenou pro mulčování je možné zakoupit v zahradnických centrech. Případné zbytky můžete přidat do kompostu. Ale pozor: seno není sláma a na mulčování se nehodí! Obsahuje totiž semena plevele, která byste mohli rozšířit ve své zahradě.

Jako mulč poslouží i vrstva kompostu

Kompost je skvělým způsobem jak zpracovat rostlinné zbytky z kuchyně i zahrady. Proto se často vyskytuje v domácnostech, kde se pěstují rostliny. Kompost může zvýšit množství živin v půdě a současně zlepšuje její strukturu. Může být ale použit také jako mulč. Pamatujte ale, že se s půdou mísí rychleji, než jiné druhy kompostů, takže bude třeba doplňovat jej častěji. Díky rychlému rozkladu ale mají rostliny lepší přístup k živinám.

Posečená tráva také dobře poslouží

Jakmile je jaro v plném proudu, nevíte, co s posečenou trávou. Jedním ze způsobů jejího použití je právě ve formě mulče na rajčata. Pokud chcete trávu použít jako mulč, je třeba ji předem vysušit (vlhká tráva by mohla vytvořit neprostupnou vrstvu na povrchu půdy). Tato tráva by neměla obsahovat také žádné chemikálie (i když by rajčatům nevadily, mohly by být nebezpečné při konzumaci).

Kůra navíc dobře vypadá

Nejatraktivnějším druhem mulče je drcená kůra, kterou můžete zakoupit nejenom v zahradnických centrech, ale také v supermarketech. Na rajčata se často nepoužívají, protože u nich většinou o krásný vzhled tolik nejde. Ale je možné je použít. Avšak použití drceného dřeva nebo drcené kůry může mít také tu nevýhodu, že při rozkladu může dojít ke změně složení půdy – měnit se může její pH. Půdu bychom tedy měli pravidelně kontrolovat a popřípadě použít hnojivo bohaté na dusík, abychom do půdy dodali to, co ztratila.

Zdroje info:

https://www.tomatobible.com/tomato-plant-mulch/

https://www.espoma.com/gardening/vegetable-gardening/mulch-tomatoes-now-to-save-time-later/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!