Jak zalévat zahradu? Jděte na to chytře a ušetříte si spoustu práce

Zalévání

Správné zalévání je důležité pro dobrý stav vašich rostlin. Například okurky či rajčata potřebují hojné množství vody v době, kdy se tvoří plody. Bohužel se vytváří zrovna v období, kdy může být spíše sucho. Abychom se tedy mohli radovat z dobré úrody, je zapotřebí postarat se o zálivku sami. Základem správné zálivky je zalévat brzy ráno nebo v podvečer, kdy už slunce tolik nepraží. Sníží to množství odpařené vody a nehrozí popáleniny od slunce. Jak správně zalévat zahradu?

Proč zalévat zahradu dešťovou vodou?

Mít na zahradě nádobu na odchyt dešťové vody je velmi dobrý nápad. Jednak tak získáváte vodu zdarma, která vás nic nestojí. V době hojnosti (když prší) si můžete udělat zásoby na období, kdy pršet nebude. Dešťová voda je pro rostliny to nejlepší. Je měkká, neobsahuje žádné chemikálie a navíc má tu správnou teplotu. Pokud ji nemáme k dispozici, je možné zalévat i vodou z kohoutku. Měla by být ale odstátá, protože je příliš studená a obsahuje chemikálie.

Zálivka

Foto: Pixabay

Proč zalévat zahradu hned ráno?

Ranní zálivka je vhodná hned z několika důvodů. V první řadě je půda ještě vlhká a ne tak horká. Voda se tak do ní lépe a rychleji vsákne, dochází k jejímu minimálnímu vypařování. Nehrozí přemokření kořenů, protože v průběhu dne slunce přebytečnou vodu vysuší. Nehrozí ani spálení listů od sluníčka, protože to ještě nemá takovou sílu. Abychom získali výhody ranní zálivky, je třeba zalít zahradu do osmi hodin.

Jak na večerní zálivku?

Pokud nepatříte mezi ranní ptáčata nebo je pro vás pohodlnější zalévat až večer, dělejte tak po sedmé hodině. Teploty už nejsou tak vysoké, takže opět nedochází k nadměrnému odpařování vody. Rostliny ji dokážou lépe vstřebat. Nevýhodou je to, že vlhké podmínky, ve kterých vaše rostliny mohou být přes noc, je výskyt slimáků. Jsou aktivní hlavně v noci, a vlhkost jim náramně vyhovuje.

Je lepší zalít rychle, než vůbec?

Rychlá zálivka se může rovnat zálivce žádné. Důvodem je to, že voda jen steče, nedostane se ke kořenům, kde je jí zapotřebí. Pokud tedy nemáte na zálivku čas, raději ji odložte na následující den. Uspěchaná zálivka je ztrátou času a plýtváním vody.

Jak zalévat co nejefektivněji?

Mulčování je velmi efektivním způsobem, jak můžete zužitkovat zahradní zbytky, jako je posečená tráva nebo dřevní štěpky. Díky mulčování je omezen růst plevele, který okrádá vaše rostliny o vodu. Mulč navíc zadržuje vodu v půdě delší dobu a postupně se rozkládá, čímž může zlepšovat strukturu půdy a obohatit ji o živiny. Aby fungoval tak, jak má, měl by být ve vrstvě asi 5 cm.

Zdroje info:

https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-zalevat-zahradu-spravne-a-efektivne-25522.html

https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-zalevat-zahradu-30000625.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!