Aleš Chrobok: V době dovolených nelze trávník nechat jen tak ladem

Sekačka

Konečně jsme se dočkali kýžených prázdnin a dovolených. Mnozí z nás už se těší, jak si odpočinou a naberou nové síly. Odjezd na nějaký zajímavý pobyt je ale spjatý nejen s balením, ale také s tím, že se musíte postarat o domácí mazlíčky a zahradu. Může se totiž stát, že přijedete a spatříte pouze zelenou vodu v bazénu a suchý trávník. Právě na samotný trávník se zaměříme v následujících řádcích. Povídat si o něm budu s odborníkem Alešem Chrobokem.

Když odjíždím na dovolenou, zpravidla poseču trávník. Neseču ho úplně nakrátko. Máte to také tak?

Já to tak nemám, protože naši zahradu seče robotická sekačka Robomow. Při odjezdu na dovolenou tedy pouze nastavím vhodný režim s ohledem na předpokládané počasí a zkontroluji výšku sečení na sekačce tak, aby sekala na výšku 6 – 7 cm. To je výška, při které trávník příliš nevysychá, a přitom je krásně posekaný.

Asi úplně nejdůležitější je požádat sousedy o zavlažování trávníku a zalévání zahrady…

Určitě je pro trávník i další rostliny nutné zajistit dostatek vláhy. To může zajistit automatická závlaha, příroda nebo hodný soused.

Robotická sekačka v akciRobotická sekačka: Foto se svolením Aleše Chroboka

Co takové cyklování zavlažování. Nastavit jde. Řešíte to také tak?

Já zavlažování nemám, a tak spoléhám na přírodu. Vlastní studnu také nemáme, takže jediný náš zdroj vody je vodovodní řád. Trávník tak zavlažujeme opravdu pouze tehdy, když je to nezbytné.

Jaká je pro vás největší výhoda robotických sekaček?

Výhod má mnoho. Já osobně robotickou sekačku používám od roku 2007 a rozhodně bych neměnil. Pro mě osobně je to obrovská úspora času, kterého nemám nazbyt.

Takže robotická sekačka se dokáže postarat o zahradu s tím, že ji jen nastavíte?

Ano, v podstatě je to tak. Samozřejmě používání robotické sekačky má svá pravidla. Například na zahradě nemůžete nechat válet nářadí nebo hračky. Ty by mohli poškodit sekačku, nebo by mohla sekačka poškodit je. Výhoda je v tom, že vás to nutí mít zahradu stále uklizenou.

Všechny terény ovšem tento typ sekačky obstarat nedokáže. Nebo ano?

Robotická sekačka zvládne téměř vše, co zvládne sekačka klasická. Jsou zde omezení ve sklonu svahu, ale například Robomow si poradí se svahy až do sklonu 45 % a to nezvládne ani kdejaká klasická motorová sekačka. V případě složité zahrady bych doporučil poradit se s odborníkem.

Pojďme na ostatní sekačky. Jste zastáncem motorové klasiky, elektřiny nebo aku sekačky?

Každý z těchto typů má své výhody a nevýhody. Hodně bude záležet na velikosti zahrady, na dostupnosti elektřiny a podobně. V poslední době se již objevují velmi kvalitní aku sekačky, které se v podstatě vyrovnají motorovým sekačkám. To je podle mě trend, kterým bude vývoj směřovat. U všech těchto typů je ale stejný problém. Člověk za takovou sekačkou musí chodit a stojí ho to námahu a hlavně čas. Proto ve světě již dnes v prodejích převládají robotické sekačky, které v posledních letech udělaly obrovský skok ve výkonu i v kvalitě.

Aleš ChrobokAleš Chrobok: Foto se svolením Aleše Chroboka

Máte nějaké zajímavé tipy na sečení trávy v létě?

Sekat pravidelně na rozumnou výšku, aby trávník nevysychal. Toto je právě jeden z problémů klasických sekaček. Ten, kdo se o zahradu stará, nechce sekat dvakrát týdně, ale radši jednou za čtrnáct dní. Z toho důvodu seče na co možná nejnižší délku, a tím trávníku ubližuje. Zde opět vidím ohromnou výhodu robotických sekaček, které zahradu udržují neustále, a tak není problém sekat i na výšku třeba 8 cm. Trávník bude vypadat skvěle, stále rovně posečený. To je pak radost přijít z práce a dát si v klidu kafíčko na takové zahradě.

Co třeba takové kuriozity, asi jste toho se sekačkami zažil hodně…

Na tuto otázku mě nyní bohužel nenapadá žádná vtipná historka. Spíše se mi vynoří různá zranění, která si lidé přivodili při práci s klasickými sekačkami. Přeci jenom se jedná o nebezpečné stroje, se kterými je potřeba zacházet s respektem, nestrkat ruce ani nohy tam kam nepatří a nosit vhodné oblečení a ochranné pomůcky. Což se lidem zejména v letním, parném počasí moc nechce.

Díky moc za rozhovor

Zdroje info: Autentický rozhovor s osobností

Náhledové foto: Se svolením Aleše Chroboka

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.