Jak vyživit okurky hnojivem z kopřiv a zajistit si tak enormní úrodu

Jak vyživit okurky hnojivem z kopřiv a zajistit si tak enormní úrodu: Postup je opravdu snadný a zvládne ho i úplný začátečník. Musíte jen dodržet postup výroby a několik důležitých kroků.

Okurky se svou křupavou strukturou a osvěžující chutí jsou oblíbeným doplňkem salátů, sendvičů a nápojů. Chcete-li si užít bohatou úrodu okurek, je zásadní poskytnout těmto rostlinám základní živiny, které potřebují k prosperitě. Jednou z účinných a přirozených metod výživy okurek je použití kopřivového hnojiva.

Výhody kopřivového hnojiva

Kopřivové hnojivo, získané z kopřivy dvoudomé (Urtica dioica), je přírodní a organické řešení pro obohacení půdy a podporu zdravého růstu rostlin. Kopřiva je totiž bohatá na základní živiny, včetně dusíku, fosforu, draslíku a stopových prvků, které jsou životně důležité pro vývoj silných a produktivních rostlin okurek. Ovšem to není jeho jediná výhoda – slouží totiž také jako přírodní repelent proti hmyzu a pomáhá chránit okurky před škůdci.

Výroba domácího hnojiva z kopřiv

Nasaďte si rukavice a dlouhé rukávy, abyste se ochránili před žahavými chloupky rostlin kopřivy. Vybírejte zralé rostliny kopřiv, nejlépe ještě před zahájením květu. Vyberte si velkou nádobu nebo kbelík, do kterého se vejdou kopřivy a voda. Ujistěte se, že má víko, které zakryje směs během procesu fermentace. A dbejte rovněž na to ,aby nešlo o nádobu kovou – ta může některé prospěšné procesy narušit.

Pomocí zahradnických nůžek nebo ostrého nože nasekejte rostliny kopřivy na menší kousky. To usnadní uvolňování živin během procesu fermentace. Vložte nasekané rostliny kopřivy do nádoby a naplňte ji asi do dvou třetin. Ujistěte se, že máte dostatek místa pro přidání vody.

Okurka

Foto: Pixabay

Nalijte vodu do nádoby, dokud zcela nepokryje kopřivy. Používejte nechlorovanou vodu, protože chlór může bránit procesu fermentace. Ideální je dešťová voda nebo voda z vodovodu nebo ta, kterou jste nechali odstát alespoň 24 hodin.

Zakryjte a fermentujte

Nádobu bezpečně zakryjte víkem, abyste vytvořili vzduchotěsný uzávěr. Nádobu umístěte na teplé a slunné místo a nechte kvasit přibližně dva týdny. Během této doby prospěšné bakterie rozloží rostliny kopřivy a uvolní cenné živiny do vody. Každých pár dní směs jemně promíchejte, abyste podpořili fermentaci a zabránili vzniku nepříjemných pachů. Pokud zaznamenáte silný zápach čpavku, zřeďte směs vodou a znovu promíchejte.

Po dvou týdnech sceďte tekutinu z fermentované kopřivové směsi pomocí jemného síta nebo gázy (předtím se ujistěte, že se na hladině přestala tvořit pěna – tak poznáte, že je hnojivo hotové). Výsledná tekutina je vaše domácí kopřivové hnojivo.

Domácí kopřivové hnojivo pro okurky

Smíchejte jeden díl kopřivového hnojiva s deseti díly vody, abyste vytvořili správně koncentrovanou směs – vyšší koncentrace by mohla okurky poškodit. Zředěné kopřivové hnojivo použijte jako zálivku. Vyvarujte se potřísnění listů, abyste minimalizovali riziko popálení listů.

Kopřivové hnojivo aplikujte každé dva týdny po celou dobu vegetace. Toto pravidelné hnojení zajistí nepřetržitý přísun živin, podpoří zdravý růst a bohatou úrodu okurek. A to je přesně to ,co od něj potřebujete. Navíc obsahuje tolik živin, že nejspíš žádné jiné hnojivo nebudete muset použít (čímž značně ušetříte sovu peněženku) a jako bonus zužitkujete veškerý obtížný plevel ze své zahrady. Tak proč toho nevyužít, založte si své nové hnojení pro okurky ještě dnes a už brzy uvidíte první výsledky.

 

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/okurky-prirodni-hnojivo-20300511.html, https://magazindoma.cz/tipy-a-triky/134-hnojivo-pro-okurky-a-spravne-sousedske-plodiny-zajisti-bohatou-urodu

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)