Hnojení třešní: hnojivo bychom měli volit podle stáří stromů

Třešeň

Hnojení třešní není žádná věda. Abyste dosáhli bohaté úrody, bude třeba na hnojení myslet zejména u starších stromů. Zatímco ty mladé obvykle poskytnou celou spoustu plodů, starší stromky už mohou být vyčerpané. Nemusíte hned pomýšlet na jejich kácení, spíše se zaměřte na to, jak jim pomoci, aby plodili zase jako za mlada.

Pěstování třešní

Úrodu ovlivňují živiny, které se ke stromu dostanou, rozhodně se ale nejedná o jediný faktor, který ovlivňuje velikost úrody. V první řadě je třeba vybrat pro třešeň to nejlepší možné stanoviště, které zajistí také dobrý stav třešně a jeho odolnost vůči chorobám. Není žádným překvapením, že třešně milují slunce a teplo. Avšak měly by také být chráněny před větrem. Půda by měla být dobře propustná, spíše sušší.

Třešně

Foto: Pixabay

Hnojení třešní

Hnojit můžete nejenom v případě, kdy už se vyskytnou problémy s úrodou (je nižší nebo plody nedosahují takové kvality, jako vždycky), ale také pravidelně. Vyplatí se to i u mladých stromků. Přihnojujeme je asi třikrát za rok, starší stromy hnojíme asi jednou za dva roky. V tomto případě používejte organická hnojiva, jako je dobře uleželý hnůj či kompost. Zapracováváme jej ve vrstvě asi 15 cm okolo základny stromu.

Potřeba hnojení

To, že strom už vyloženě potřebuje hnojit, můžete poznat podle různých stavů. V první řadě je to již zmiňovaná menší úroda. Strom, u kterého dochází ke zpomalenému růstu mladých výhonků, si také koleduje o dávku hnojiva. Hnojit bychom měli také stromy, které mají skvrny na listech. Pokud se rozhodnete pro chemická hnojiva, aplikujte je podle návodu. Ta organická bychom měli aplikovat podle stáří stromu a velikosti jeho koruny. V případě kompostu či hnoje, podáváme 30 až 35 kg hnojiva pro šesti- až sedmileté stromy. Pro korunu o velikosti 4 metry se hodí 60 až 80 kg hnojiva, šestimetrová koruna vyžaduje 120 až 160 kg hnojiva a osmimetrová dokonce 240 až 320 kg hnoje.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/tresne-visne-hnojivo-30000627.html

https://chalupari-zahradkari.cz/uzitkova-zahrada/odzkousene-hnojeni-tresni-a-visni-pro-stromy-jakehokoli-veku-zajisti-lahodne-sladke-plody/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!