Jak využít kopřivy – pomohou na lupénku, ekzémy i bolavé klouby. Největší sílu mají teď

Kopřiva dvoudomá

Jak využít kopřivy: Kopřiva je nejen obtížný plevel, ale také velmi užitečná bylinka, pomáhá při léčbě mnoha neduhů a je i chutná. Na zahrádce ji asi pěstovat nebudete, ale ve volné přírodě si ji můžete nasbírat prakticky kdykoli. Nejvíce nabité vitamíny a minerály jsou mladé rostlinky na jaře, ty můžete sbírat celé a usušit nebo zamrazit si je do zásoby.

Kde kopřiva pomáhá?

Kopřiva obsahuje kromě vitamínu C také vitamín A, B a K, chlorofyl, dále minerály jako je železo, vápník, hořčík, draslík, sodík a fosfor.

  • Pro velké množství železa se odedávna používala proti chudokrevnosti (nedostatek červených krvinek).
  • Pomáhá vylučovat z těla vodu, takže působí proti otokům a zároveň z těla vyplaví nahromaděné odpadní látky. Je výborná na jarní očistnou kůru a zároveň nabije tělo vitamíny a minerály, takže odbourává jarní únavu.

Foto: Pixabay

  • Je močopudná a působí blahodárně na močové ústrojí a ledviny.
  • Snižuje krevní tlak a vhodná je i pro diabetiky, reguluje hladinu cukru v krvi.
  • Obklad z čerstvých kopřiv (takzvaná kopřivová placka) pomáhá při akutních bolestech zad, kolen a podobně.
  • Má protizánětlivé účinky a ve formě mastí nebo oleje se používá na léčení revmatismu a bolesti kloubů.

Kopřiva toho umí mnohem více

  • Kopřivové masti a oleje uleví i při bodnutí hmyzem, zklidňují ekzémy, lupénku a různé vyrážky.
  • Pleťová voda z kopřivy se používá na akné. Na unavenou pleť si můžete vyrobit kopřivovou pleťovou masku.
  • Kopřiva pomáhá proti lupům a normalizuje činnost mazových žláz pokožky hlavy. Zároveň vlasy posiluje, zabraňuje jejich vypadávání a dodá jim krásný lesk.
  • Působí úlevu při pylové alergii svými protizánětlivými účinky a ovlivňováním receptorů a enzymů způsobujících alergickou reakci.

Jak vyrobit olej z kopřivy

Potřebujete:

  • čerstvé nebo sušené kopřivy
  • kvalitní rostlinný olej (například slunečnicový, olivový, nebo kokosový)
  • hrnec
  • sítko nebo plátěnou látku
  • skleněnou nádobu na uchování oleje

Postup:

Pokud používáte čerstvé kopřivy, omyjte je a nechte je uschnout. Pokud používáte sušené kopřivy, stačí je jen zkontrolovat a případně odstranit nečistoty. Nakrájejte je na menší kousky,

vložte do hrnce a zalijte olejem tak, aby byly zcela ponořené. Zahřejte vše na mírném ohni a nechte ji vařit 2-3 hodiny. Neustále však olej hlídejte a podle potřeby míchejte.

Po uplynutí stanoveného času směs sejměte z ohně a nechte ji vychladnout. Poté olej sceďte přes sítko nebo plátěnou látku, abyste odstranili všechny kopřivové zbytky. Nakonec ho přelijte do skleněné nádoby a skladujte na chladném a suchém místě.

Hotový olej z kopřivy můžete použít jako přísadu do kosmetických výrobků nebo jako přírodní lék proti lupům, zánětům kůže a podobně. Pamatujte si však, že nejste-li lékař a pokud máte jakékoli zdravotní problémy, měli byste se poradit s odborníkem. Kopřiva přece jen patří také k velmi silným alergenům, takže by se vám mohlo stát, že na ni vaše tělo zareaguje opravdu nepřiměřeným způsobem. Buďte tedy při jejím vnějším i vnitřním používání maximálně opatrní.

 

Zdroje: https://www.receptyprimanapadu.cz/zdravi/7-kosmetickych-zazraku-pro-vase-telo-vlasy-a-plet ktere-si-dokazete-vyrobit-z-koprivy/, https://www.jaktak.cz/jak-vyrobit-vyuzit-koprivovou-mast-navod.html, https://www.feminus.cz/blog/zdravi/kopriva-a-jejich-8-vedecky-overenych-benefitu-pro-zdravi/?gclid=CjwKCAjwrdmhBhBBEiwA4Hx5gxsgS5Wrz_BjCCllowMY-lGkzxuP1l_d6KdBMvAIbVzjuvd3BPeTVxoCtQQQAvD_BwE

Nejoblíbenější produkty z kopřivy Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)