Okurky nakládačky můžete pěstovat i na balkoně. Zde je návod

Okurky

Okurky jsou jedny z nejoblíbenějších druhů zeleniny. Pro pěstování potřebují dostatek prostoru. Pokud se ale rozhodnete pěstovat je vertikálně, pak je můžete pěstovat i na balkoně, kde je omezenější prostor. V tomto článku vám poskytneme návod, jak na to.

Správné okurky na pěstování v nádobě

V nádobě je možné pěstovat jakékoli okurky. Ideálně by se ale mělo jednat o okurky se symbolem F1 v názvu. Ty jsou totiž hybridní, mají vysokou úrodnost a odolnost vůči chorobám. Nádoby mohou být jakékoli, ale ve spodní části by měly mít drenážní otvory, kterými bude přebytečná voda odtékat ven. Jejich objem by měl být optimálně 20 litrů (stačit ale může i 10 litrů, zde ale počítejte s rychlejším odpařováním vody, takže vás čeká častější zálivka).

Okurky

Foto: Pixabay

Výsev semen okurek

Okurky na záhon vyséváme obvykle v druhé polovině května. Ty „balkonové“ je ale možné začít pěstovat uvnitř, takže začít můžete mnohem dříve. Obvykle se to dělá v druhé polovině dubna. Vysévat můžete do nádob pro předpěstování nebo do konečných nádob. Pokud jste se rozhodli předpěstovat si rostlinky okurek, je dobré udělat to v rozložitelných nádobách – na konečné stanoviště je vysadíte (cca měsíc po výsevu) i s touto nádobou, čímž chráníte kořeny rostliny. Okurky obecně patří mezi rostliny, které přesazování příliš rády nemají.

Ochrana před mrazem

Pokud čekáte příchod mrazů, není nic jednoduššího, než rostliny přenést dovnitř. V teplých dnech, kdy jsou teploty okolo 15 °C je můžete zase vynést ven. Na noc je však pravděpodobně budete muset zase schovat. Po 15. květnu je možné nechat okurky venku trvale.

Hnojení a zálivka okurek

Množství půdy v nádobě je omezené, stejně jako množství živin v ní. Pro úspěšné pěstování okurek v květináči je tedy zapotřebí pravidelné hnojení. Ideální je použít přírodní hnojiva nebo speciální hnojiva určená právě na okurky. Substrát v nádobě má tendenci vysychat rychleji, než kdybychom pěstovali okurky na záhonu. Proto je důležité okurky také pravidelně zalévat, a to klidně i několikrát denně! Pomoci mohou samozavlažovací nádoby. Kdyby došlo k vyschnutí substrátu, mohly by plody zhořknout (pokud se tedy nějakých dočkáte).

Podpěry okurek

Okurkám poskytneme podporu, jako jsou mříže, sítě, balkonové zábradlí, regály a podobně. K této opoře je zapotřebí je přivazovat. Výhodou podpěr je to, že okurky zaberou na balkoně méně místa, jsou vzdušnější, takže se méně tvoří choroby a tvoří dekorativní zátiší.

Zdroje info:

https://poradnikogrodniczy.pl/ogorki-na-balkonie.php

http://www.substraty.eu/okurky.php

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!