Jak ušít podsedák na židli

Podsedák na židli

Podsedáky mohou ochránit židle, a prodloužit tak jejich životnost, případně zvýšit pohodlí, pokud židle nejsou čalouněné. Populární jsou podsedáky také u zahradního či balkonového nábytku. Vhodný design látky může pomoci také změnit barevnost interiéru, případně židle sladit s novou sedací soupravou nebo jiným dominantním kusem nábytku. Ušít podsedák si můžete nejen na židle a křesílka, ale také na lavičky, lavice i houpačky.

Promyslete si design

Podsedáky mohou mít různé tvary a dají se ušít z jednobarevných i vzorovaných materiálů. Proto je důležité si promyslet, jaký podsedák vlastně chcete ušít. Inspiraci můžete najít třeba v obchodech s nábytkem či bytovým textilem, v časopisech či na webech, které se zabývají internetovým designem, nebo třeba u přátel. Je ale důležité si to pořádně promyslet, protože zdaleka ne každý podsedák se hodí na každou židli a do jakéhokoli interiéru. 

Styl podsedáku by měl ladit

Vybraný design sedáku by měl odpovídat nábytku, pro který je určen. Starožitné židle se asi nepotkají s rustikálním kanafasem, stejně jako k hliníkovému zahradnímu nábytku nebudou sedět podsedáky s volánky a krajkami. Podobně ladit by měla i barevnost. Podsedáky obvykle zabírají celkem velkou plochu, takže než se rozhodnete pro potah podsedáku v divokém designu, raději si představte, že ho budete mít před očima hodně a dlouho.  Materiál na podsedák

Foto: Unsplash

Materiál pro podsedák 

Budete potřebovat látku na potah, materiál na výplň a něco na upevnění k židli či jinému sedadlu. Látka na potah může pevnější plátno, a to buď čistě z bavlny, nebo z bavlny s polyesterem. Na zahradní nábytek se hodí například voděodolná kočárkovina z polyesteru. Látku si vždy pro jistotu vyperte, aby se vysrážela. Látky na podsedáky můžete najít v mnoha designech a barváchLátky na podsedáky můžete najít v mnoha designech a barvách, včetně variant do dětského pokoje. 

Jako výplň lze použít buď starší podsedáky, nebo si koupit nové ve vhodném rozměru a jen je potáhnout jinou látkou, případně použít jako výplň molitan nebo vatelín z dutého vlákna s výškou alespoň 2 cm. Na upevnění se používají šňůrky z keprovky, tkalounu nebo z látky na potah. Podsedáky se mohou také připevnit suchými zipy ve tvaru očka. Pokud si šňůrku nešijete z látky, vyberte si barevně odpovídající. 

Ideální je mít povlak snímatelný, aby se dal snadno vyprat. Někdo volí zapínání na knoflíky, někdo na patentky či na klasický zip nebo suchý zip, ale podle mě je nejlepší jen navlékací povlak bez zapínání, který nebude při sezení nijak tlačit. Jinou variantou je podsedák prošitý, který se pere celý najednou. V takovém případě lze jako výplň použít také kuličky z dutého vlákna. Prošívané podsedáky se obvykle čistí ručně podobně jako čalouněný nábytek. 

Posezení

Foto: Unsplash

Velikost a tvar podsedáku na židli

Tvar židle může být nejrůznější – klasické čtverce, kruhy, ovály, čtyřúhelník se zkosenými nebo zaoblenými stranami. Tvar židle si obkreslete a výplň vystřihnete do stejného tvaru a velikosti. Případně může být o pár milimetrů z každé strany menší. Kulatý podsedák na židli by měl být stejný tvar i průměr jako sedadlo židle. Pro pohodlné sezení je důležitá také výška podsedáku. Minimum jsou dva, ale lépe tři centimetry. Čím vyšší je podsedák, tím pohodlněji se vám bude sedět. 

Jak ušít sedák na židli

Jako příklad na ušití podsedáku jsme vybrali nejjednodušší tvar, a to čtverec o velikosti 50 × 50 cm bez zapínání a výplní z molitanu. 

Tip: Teprve začínáte se šitím? Přečtěte si, jak si doma zařídit šicí koutekjak si doma zařídit šicí koutek. Pokud jste úplní začátečníci, může vám pomoci i článek o tom, jak začít šít na šicím strojijak začít šít na šicím stroji

Co budete potřebovat na jeden sedák

Materiál:

  • molitan na sedáky ve vámi preferované výšce (obvykle se prodává s výškou 2, 3 nebo 5 cm),
  • látka na potah,
  • keprovka ve vhodném odstínu – na jeden sedák budete potřebovat 2 kusy po 100 cm. 

Ostatní:

  • papír na střih,
  • špendlíky,
  • pevné nitě v barvě ladící s potahem,
  • jehly,
  • krejčovské nůžky, metr a křída,
  • případně odlamovací nůž na řezání molitanu,
  • šicí stroj.

Pracovní postup pro ušití podsedáku

  1. Nejprve si namalujte na papír střih. Počítejte s velikostí sedáku, tedy čtverec se stranou 50 cm + 1 cm na švy na každé straně + další centimetry na výšku sedáku. To by měla být vždy asi polovina výšky výplně, takže u výplně vysoké 3 cm bude na každé straně navíc 1,5 cm. V našem případě budeme tedy potřebovat čtverec, jehož jedna strana je dlouhá 1,5 + 1 + 50 + 1 + 1,5 cm, tedy čtverec 55 × 55 cm. Ten je na horní stranu. Na spodní stranu budeme potřebovat dva díly, které se budou částečně překrývat. Oba budou mít stejnou šířku, tedy 55 a výšku zhruba 2 třetiny strany, tedy 2 obdélníky, každý s rozměry 55 × 36 cm.

  2. Pokud jste nekoupili kusové čtverce molitanu 50 × 50 × 3 cm, musíte si vystřihnout i molitanové čtverce. Naměřte se je od kraje molitanové metráže a nakreslete křídou. Pozor na pravé úhly, aby to byly opravdu čtverce. Třícentimetrový molitan uříznete zalamovacím nožem, ale pozor, nemačkejte si ho, ani na čtverec neklekejte, jinak nebudou hrany rovné.

  3. Pak si rozložte látku na vhodnou plochu a obkreslete si na ní střih čtverce na horní díl a obou obdélníků na spodní díl potahu.

  4. Všechny kraje začistěte cik-cak stehem, nebo overlockem, u obdélníků stranu určenou doprostřed sedáku začistěte dvojitým centimetrovým lemem.

  5. Čtverec položte lícem nahoru a na něj položte jeden z obdélníků do horních dvou třetin a nahoře a po stranách sešijte rovným stehem. Jen nahoře všijte šňůrku, do každého rohu jednu přeloženou na polovinu, takže ven budou mezi lícovými stranami dílů vykukovat čtyři stejně dlouhé šňůrky (cca po 50 cm). Dole leží volně lem.

  6. Šňůrky nasměrujte podle toho, kolem čeho je budete uvazovat. Než je definitivně přišijete, radši si vyzkoušejte vhodnou polohu našpendlením. Pokud šňůrka bude směřovat chybně, sedák se bude po zavázání krčit.

  7. Stejně přišijte spodní dolní obdélník, také s lemovou stranou uprostřed plochy. Vzniknou tak částečně se překrývající záhyby.

  8. Pak otočte potah na líc, vložte molitanový čtverec a sedák v potahu dobře urovnejte.

  9. Pak už ho jen stačí přivázat k židli a vrhnout se na šití dalšího úplně stejně. 

Zahradní posezení

Foto: Unsplash

Jak udržovat podsedák

Aby vám podsedák dlouho a dobře sloužil, je dobrého ho pravidelně prát nebo jinak čistit. Stačí tedy sundat potah a vyprat ho. Pokud časem povlak vybledne nebo se poškodí, stačí si jen ušít nový povlak na podsedák. Výplň vysajte nebo z něj vyklepejte prach ručně. Může se ale stát, že se výplň časem sesedne. V našem případě si pak jednoduše pořídíte nový molitanový čtverec a výplň vyměníte. Problém to může být u prošívaných podsedáků, kde se výplň jen tak vyměnit nedá. 

Zdroje info: deliving.cz, tuhykorinek.cz, biante.cz

Náhledové foto: Unsplash

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.