Jak udržovat půdu vlhkou? Metody, které si zamilujete

Půda

Při pěstování různých druhů rostlin se můžete setkat s pokynem: udržovat půdu vlhkou. No jo, ale jak? Nemůžete přece kontrolovat jednu rostlinu několikrát za den! Existují jednoduché metody, které můžete využít k tomu, abyste tento požadavek splnili. Spousta rostlin nesnese přemokřenou půdu, tu suchou umí zavedené rostliny určitou dobu tolerovat. U mladých rostlin je ale třeba zaměřit se na to, aby půda nikdy nevyschla.

Udržovat půdu vlhkou

Půdu můžete udržovat vlhkou pravidelným zavlažováním, přidáváním složek, které pomohou zadržovat vlhkost nebo třeba mulčováním. Zdravá vlhkost půdy je zárukou toho, že vám rostliny dobře porostou a budou v dobré kondici. Díky vlhkosti se mohou živiny v půdě snadno rozpouštět, takže k nim rostlina bude mít lepší přístup. Suchá půda je velice složitá pro vstřebávání živin a ohrožuje vývoj kořenového systému. Kromě toho je vlhkost důležitá také pro regulaci teploty půdy, pro zdravý vývoj kořenů, a pro chemické a biologické procesy probíhající v půdě.

Vlhkost půdy

Foto: Pixabay

Kroky k ideální vlhkosti půdy

V první řadě je důležitá pravidelná zálivka. Zalévat bychom měli ještě předtím, než rostliny projeví, že mají vody nedostatek. Pokud je ale příliš horké počasí, zálivka může být náročná. Proto je vhodné použít vrstvu mulče. Ten kontroluje růst plevele, zajišťuje určitou teplotu půdy a samozřejmě zadržuje vlhkost půdy. Pokud se jedná o organický mulč, slouží také jako zdroj živin. Mulč ze slámy, listí, kartonu nebo kůry udržujeme asi dva centimetry od stonku rostliny.

Pozor na slunce a vítr

Platí, že pokud jsou rostliny v oblastech, kde příliš fouká, jsou zbavovány vlhkosti mnohem rychleji, než rostliny chráněné před větrem. A stejně tak je to s vystavením přímým slunečním paprskům. Chránit před větrem mohou například velké stromy, které také mohou poskytovat stín v případě příliš horkých dní.

Úprava půdy pro zachování větší vlhkosti

Tím, že do půdy přidáte určité materiály, můžete zvýšit nebo snížit to, jak zachovává vlhkost. Oblíbenými jsou perlit a vermikulit, které zajišťují delší zachování vlhkosti v půdě a její pomalé uvolňování do půdy. Mezi organické úpravy půdy patří kompost, hnůj, rašelina a zelené hnojení. Mezi anorganické pak vápno (uhličitan vápenatý), sádrovec (síran vápenatý) a fosforečnan vápenatý.

Zdroje info:

https://flourishingplants.com/how-to-keep-soil-moist/

https://crwater.com/5-easy-steps-keep-garden-hydrated-summer/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!