Jak stříkat rostliny, abychom nezabíjeli včely? Nebuďte bezohlední

Chcete mít zahradu jako z pohádky? Rozhodně byste to neměli dělat za každou cenu! Včely totiž potřebujete pro to nejlepší opylení, a proto je šetrné a správné postřikování také ve vašem zájmu. Ochranné postřiky mohou pomoct proti škůdcům a nemocem, ale mohou napáchat i škody – otráví také včelky. Abychom neohrozili nejen sebe, ale hlavně pilné včelky a další užitečný hmyz, je potřeba stříkat s rozumem.

Insekticidy – etiketa není jen barevná ozdoba

Na zahradě nám někdy dělají neplechu mšice, housenky nebo jiní nezvaní hosté. Na jejich odhánění máme pomocníky jménem insekticidy. Používat byste je ale měli s rozumem a hlavně v souladu s pravidly, které nastavil samotný výrobce. Každý přípravek totiž může fungovat jinak. Některé postřiky zůstávají na listech jako ochranný plášť, jiné se dostanou přímo do šťáv rostliny a hlídají ji zevnitř. Hmyz může postřik nasát, nadechnout nebo se o něj jednoduše otřít – a to může být pro něj osudné.

Vrba
Foto: Pixabay

Postřiky a včely

Pro včely mohou být některé pesticidy doslova jedem. A když zmizí včely, zmizí i spousta zeleniny, ovoce a květin. To je stav, ke kterému určitě přispět nechcete. Nejlepší čas na postřik je tedy se západem slunce – ideálně po 18. hodině. Postřik brzy ráno? Nepouštějte se do něj dříve než v 6:00 (ale někdy včely startují ještě dřív). Proto je lepší nechat si postřik na večer, pěkně po západu slunce. Chcete být přátelští ke včelám?

  • Nikdy nestříkejte během včelího letu.
  • Před postřikem zkontrolujte, jestli na rostlinách nelétá opylující hmyz.
  • Buďte minimálně 20 metrů od včelína.

Preventivní období

Po postřiku přichází na řadu doba klidu – preventivní lhůta. Během ní by se žádný člověk, zvíře ani včela neměli přiblížit k ošetřeným rostlinám. Každý přípravek má tuto dobu jinou – někdy je to hodina, jindy celý den. Je to doba, kdy rostlina ještě „tráví“ aplikovaný postřik a může být nebezpečná. Sledujte toto období. Důležité je to zejména z toho důvodu, že včelka zanese otrávený nektar do úlu a ohrozí celou svou hmyzí rodinku. Jindy ji stráže do úlu vůbec nepustí. Obě varianty končí smutně.

Ochraňte včely

Ochrana rostlin a včel se ale nemusí vylučovat. Stačí se řídit jednoduchými pravidly:

  • Vybírejte správné přípravky – jen ty schválené pro danou plodinu.
  • Vždy čtěte etiketu! Tam najdete, kdy, jak a kolik použít.
  • Nestříkejte rostliny v květu ani s kvetoucími plevely.
  • Aplikujte večer, když včely spí.
  • Pozor na varování typu „nebezpečné pro včely“!

Postřiky, které včely milují

Než sáhněte po chemických postřicích, můžete vyzkoušet ty přírodní. I ony umí pěkné divy! Ty nejlepší pomocníky možná už máte na zahradě – kopřivu, pampelišku nebo přesličku. Stačí z nich uvařit lektvar, nechat chvíli uzrát, a pak je jemně rozprašovat po rostlinkách. Nebo v obchodech hledejte již hotové přírodní postřiky. Některé jsou vyrobené z užitečných bakterií, parazitických hub nebo dokonce hmyzích virů.

Zdroje info:

https://www.lovethegarden.com/pl-pl/artykul/oprysk-a-pszczoly

https://www.agromanual.cz/cz/clanky/ochrana-rostlin-a-pestovani/ochrana-obecne/vcely-a-ochrana-rostlin

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!