Jak složité nabízí máta pěstování

Máta patří k oblíbeným bylinkám. Má výborné léčivé účinky a přidává se do pokrmů a nápojů. Je součástí mnoha receptů a to jak čerstvá, tak i sušená. Mimo to, že léčí, i dobře vypadá a může být ozdobou vašich oken, teras, balkonů či zahrad.

Máta peprná

Máta peprná patří mezi vytrvalé bylinky z čeledi hluchavkovitých. Původem je z Anglie. Existuje zhruba kolem patnácti druhů máty. Nejznámější je máta peprná, která vznikla zkřížením máty vodní a máty klasnaté. Bylinka dorůstá 50 až 80 cm. Její lodyhy, které jsou čtyřhranné, mohou být lysé či pokryté chloupky. Listy jsou vejčité, špičaté, řapíkaté a zubaté. Mají zelenou barvu a výrazně voní. Máta kvete růžovými až nafialovělými květy prakticky celé léto až do září. Speciálně vyšlechtěná z máty peprné je máta citronová, která se výborně hodí do čajů, sirupů či mochito koktejlů.

Účinky máty peprné na zdraví

Máta peprná obsahuje silice, které obsahují menthol, menthon, menthofuran a spoustu dalších tělu prospěšných látek. Má velmi příznivé účinky na trávicí trakt, kde tlumí křeče a napětí svaloviny střevní stěny. Zlepšuje žaludeční nevolnost. Podporuje vylučování trávicích šťáv a žluče, pomáhá rozpouštět žlučové kameny, zmírňuje nadýmání, zastavuje zvracení a léčí koliky. Používá se při svědění a podráždění pokožky. Její odvar působí při bolestech zubů a dásní, čistí dech. Pozor si dejte na bylinky a zejména na mátu v těhotenství, protože může změnit krevní obraz a poškodit ledviny.

Pěstování máty

Pěstovat mátu můžete jak na zahradě, tak doma v květináči. Vyberte jí slunné místo a zajistěte dostatek prostoru. Ze substrátu je nejvhodnější propustný, hlinitopísčitý. Pravidelně ji zalévejte odstátou vodou do misky a přihnojujte ji. Je nenáročná, po rozrostení o ni nemusíte skoro pečovat. Čerstvé listy máty lze sklízet celé léto. Nať se doporučuje stříhat těsně před květem a v odpoledních hodinách, to obsahuje nejvíce silic. Máta se množí buď částmi rostlin, rozdělením kořenů či ze semen. Nejvhodnější doba pro vysazení je na jaře (březen, duben) či na podzim (září). Na zimu ji umístěte na světlé místo, kde bude minimálně 10°C a omezte zálivku.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.