Jak na zakládání trávníku

Mít na zahradě krásně střižený trávník je snem každého zahradníka. Uvědomte si, že mít krásný a zdravý trávním vyžaduje kvalitní základ a následnou soustavnou péči. Důležité je také to, jak bude trávník využíván. Zakládání trávníku není složité, s námi to zvládne opravdu každý.

Způsoby založení trávníku

Založit trávník můžete dvěma způsoby. Tím levnějším je setý trávník, což je klasický způsob zatravnění větších ploch, kde není kladen důraz na kvalitu. Na zatravnění si v tomto případě budete muset déle počkat, a navíc je tento způsob náročnější při počáteční údržbě. Dražším způsobem je kobercové pokládání trávníku, které je vhodné pro menší plochy. Takto založený trávník položíte během několika málo hodin a využívat jej můžete již po čtrnácti dnech. Pyšnit se budete moci hustým, zdravým a sestříhaným trávníkem. Je jen na vás, který způsob si vyberete.

Založení setého trávníku

Nejvhodnější doba na založení trávníku je jednoznačně duben, květen nebo pak září. Podmínkou je půda bez plevele, kořenů a kamínků a alespoň patnácti centimetrová vrstva zeminy. Půdu přeryjte, urovnejte a zhruba týden před výsevem do ní zapracujte hnojivo na trávník. Osivo rozprostírejte tak, že polovinu zasejete napříč a druhou podélně. Tím docílíte rovnoměrného výsevu. Výborným pomocníkem je sypač. Poté jej zahrabejte hráběmi a uválejte válcem na trávník či mírně přitlačte prknem. Opatrně výsev pokropte, abyste nevyplavili semena.

Údržba trávníku

Během několika prvních týdnů musíte trávník pravidelně zavlažovat. Semena potřebují dostatek vláhy, aby mohla vyklíčit. Zalévejte jej podle počasí. Panuje-li sucho, kropte trávník ráno i večer. V žádném případě na osetá místa nevstupujte. Ideální by bylo, kdybyste mohli na osetá místa položit plachtu z jemné tkaniny. Poté, co vzejdou semena, ji můžete odstranit. S prvním sekáním nespěchejte, stébla by měla dorůst výšky minimálně 7 cm. Následně sekejte každý týden a již můžete snížit výšku seku. Bude-li to možné, takto založený trávník první sezonu jen velmi málo zatěžujte.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.