Z jakých součástí se skládá okrasná zahrada

Založit si okrasnou zahradu nebývá pro začátečníky nic jednoduchého. Nicméně využít rad odborníků a nechat si okrasnou zahradu vytvořit zahradním architektem je věc poměrně nákladná. My vám poradíme, jak si vybudovat okrasnou zahradu, aby vypadala dobře a byla sladěná. Najdete zde také postup její realizace.

Co tvoří okrasné zahrady

Snažte se svoji zahradu vybudovat tak, aby péče o ni nebyla příliš náročná. Nejprve si dobře promyslete, jak byste chtěli, aby vaše zahrada vypadala. Většinou se okrasné zahrady zakládají na kombinaci okrasných rostlin, okrasných trav, solitérních keřů, keřových skupin a vzrostlých stromů. Důležité je vědět, co se k sobě hodí. Byla by škoda pokazit dojem nevhodnými barevnými kombinacemi. Při vysazování mějte na paměti, že vše se rozroste a bude potřebovat dostatek místa. Nebylo by hezké, kdyby se stromy s keři vzájemně utlačovaly. Nezapomeňte také na živé ploty, které mohou být jak z jehličnatých, tak i listnatých dřevin.

Další prvky okrasných zahrad

Součástí okrasných zahrad jsou také nejrůznější okrasné kameny, skalky, zídky, schodiště či různé chodníčky. Krásu vaší zahrady podtrhnete vybudováním okrasného jezírka, ve kterém můžete jak pěstovat širokou škálu vodních rostlin, tak chovat rybky. Pro odpočinek a relaxaci lze vybudovat různé zahradní přístřešky, pergoly nebo altány. V posledních letech bývá nedílnou součástí zahrad také krb a bazén.

Jak postupovat při realizaci okrasné zahrady

Prvním krokem je příprava pozemku, která často zahrnuje i terénní úpravy. Dále pokračujte ve výstavbě vámi požadovaných chodníků, zídek a dalších prvků, které na své zahradě chcete mít. V dalším kroku můžete přistoupit k přípravě půdy a následné výsadbě okrasných rostlin, keřů a stromů. Následně můžete přejít k úpravě povrchu štěrkem, kameny či jinými směsmi. Nezapomeňte na realizaci závlahových systémů. Nyní již můžete přistoupit k zatravnění. Následují pak již jen finální úpravy, které dotvoří krásu vámi vytvořené okrasné zahrady. Zní to velmi jednoduše, ale je zapotřebí spousta času a trpělivosti. Pro inspiraci nahlédněte na internet, kde ve fotogaleriích najdete spoustu nádherných realizací zahrad.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.