Jak se postarat o LED pěstební světla po zimní sezóně

LED osvětlení se při pěstování rostlin těší v poslední době opravdu velké popularitě. Důvodem je zejména jeho dlouhá životnost, optimální světelné spektrum i snadná údržba. Přesto se však poslední bod rozhodně nevyplácí podceňovat. Investice do LED vybavení není totiž právě malá…

Ve hře je opravdu vše – od správného zapojení až po pravidelnou péči. Jestliže ani jeden z těchto faktorů nezanedbáte, můžete se ze svého pěstebního LED osvětlení těšit bez nadsázky celé roky – stejně jako vaše rostliny.

Dbejte na správné zapojení

Správně nastavené umělé světlo dodává rostlinám většinu energie, kterou potřebují ke svému růstu. Může také ovlivnit jejich vegetaci (kvetení a zrání) a samozřejmě se postará i o čirou radost z takového zahradničení. Uvažujeme-li nad LED světly, pak si každý milovník indoor pěstování může koupit samostatnou lampu pro fázi růstu a samostatnou lampu pro fázi květu, případně vsadit na LED pěstební osvětlení s univerzálním spektrem nebo třeba panel, se schopností přepínat mezi kvetoucí a růstovou částí světelného spektra.

Foto: Pixabay

A dokonce i to výjimečně silné LED světlo spotřebovává jen velmi malé množství elektřiny a je značně odolnější než jiné druhy svítidel, používaných k osvětlování rostlin. Nemáte-li zkušenosti se zapojováním podobných zařízení, měli byste být velmi opatrní. Pokud nejsou LED světla správně nakonfigurována a pečlivě monitorována, může časem dojít k nepříjemným potížím – od zkratů po vznik požáru.

Na co si dát pozor

Nezapomeňte také na to, že voda a elektřina si příliš nerozumí. Ujistěte se proto, že je vše dobře uzemněné a bezpečné, a to i v případě jakéhokoli úniku vody. Nikdy totiž nevíte, co se může stát. Alespoň při první instalaci tak doporučujeme přítomnost odborníka, který vám vše vysvětlí a poukáže na možná rizika s ohledem na nabízené prostory. Jeden univerzální návod do této problematiky totiž jednoduše doporučit nelze. Každá pěstební místnost je totiž jiná.

Dobrý tip na závěr

Celé zapojení musí umožňovat jistou variabilitu. Všechny rostliny totiž musí mít z nabízeného osvětlení úplně stejný užitek. Ty malé je tedy třeba umísťovat blíž. Zdá se to jako samozřejmost, a přitom často vzrostlé exempláře stíní svým menším konkurentům v profesionálních pěstírnách. Světlo nebo pěstební část proto muší být vždy do jisté míry flexibilní. Úpravu světelných podmínek je třeba provádět jednoduše, jinak se vám do ní dřív nebo později jednoduše přestane chtít a přijdete tak o velkou výhodu.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.growmarket.cz/a/jak-vybrat-svetlo-pro-indoor-pestovani

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)