Jak pěstovat nektarinky

Nektarinky

Pokud máte zahradu, na kterou příliš nefouká, můžete se spolehnout na to, že s trochou námahy vypěstujete své vlastní nektarinky. Pěstují se podobně jako broskvoně a stejně jako ony jsou náchylné na teplo i na půdní podmínky. V současné době už ale lze koupit i takové odrůdy, které jsou vhodné i do horších podmínek pro pěstování. Při nákupu stromků se tedy ptejte v zahradních centrech. Nejlepší období, kdy zasadit nektarinku, je na jaře (vzhledem k tomu, že se stihne vytvořit dostatečně silný kořenový systém), ale lze to i na podzim.

Příprava stromku na výsadbu

Základem je koupit si zdravý stromek. Před jeho vysazením mu odstraňte všechny odumřelé kořeny. Ty poznáte podle toho, že nemají po zastřižení bílý střed. Pak kořeny nechte minimálně dvě hodiny namočené ve vodě. Nyní si připravte dostatečně velkou jámu, na jejíž dno dáme kompost a popřípadě také vápno (jestliže je vaše půda dostatečně zásaditá, můžete vápno vynechat). Do jámy ještě zatlučeme opěrný kůl.

Nektarinka

Nektarinky: Zdroj obrázku Pixabay.com

Výsadba stromku

Nakonec dáme do jámy ke kůlu stromek. Poté zasypeme trochou zeminy. Se stromkem trochu zatřeseme, aby se zemina dostala do celé kořenové části. Pak doházíme zbytek zeminy. Průběžně také kontrolujeme, zda je stromek zasazen rovně. Poté zeminu ušlapejte a zalijte. Pokud příliš klesla, přidáme další zeminu (tu už neušlapáváme). Roubování stromku musí zůstat nad povrchem. Stromek přivážeme k opěrnému kůlu. Můžeme navrstvit také mulč.

Zálivka nektarinky

V prvním roce je potřeba stromek zalévat opravdu vydatně. Jeho kořeny ještě nejsou natolik rozvětvené, aby se dostali i do té části půdy, která není suchá (v případě, že dlouho nepršelo). Po jednom roce zaléváme v květnu a červnu a poté asi 3 týdny před sklizní. Avšak pozor! Strom nesmí stát na vodě, takže zálivku nepřeháníme.

Hnojení nektarinky

Nektarinka se hnojí po odkvětu, abychom dosáhli větší velikosti i kvality plodů. Existuje speciální hnojivo na broskvoně a nektarinky, ale stejně dobrý je i dobře vyzrálý hnůj. Množství hnoje určujeme podle stáří a velikosti stromku – tříletý stromek si vystačí s 10 kg hnoje, pětiletý pak s 20 kg hnoje.

Ochrana před zimou

Nektarinky je dobré chránit před teplotními výkyvy na podzim a v zimě. Čím mladší je stromek, tím je náchylnější na nižší teploty. Je vhodné stromky obalovat na zimu – vhodná je juta nebo rákos. Kmen a hlavní větve můžeme potřít naředěným vápnem. Vhodné je také mulčování v okolí stromku.

Nektarinky: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!