Jak namnožit chryzantémy: Jednoduchý krok, který zvládne i začátečník

chryzantemy

Stejně jako muškáty, patří i chryzantémy mezi velmi oblíbené rostliny. Jen s tím rozdílem, že nám rozzáří terasy, zahrady či balkony v podzimním období. Pokud si je však chcete namnožit, přišel jejich pravý čas. Nyní však také nastává čas, kdy je můžeme vytáhnout a přesadit do volné půdy. Většinou se celý trs rozdělí, zbaví se suchých či nemocných částí a zasadí se do půdy, která je bohatá na organické živiny. Jak tedy chryzantémy namnožit? 

Množení chryzantém

Množení těchto rostlin není vůbec složité. Je však důležité začít nyní, abyste se na podzim mohli těšit z krásných a bohatých květů. Ze všeho nejdříve si připravte stimulátor kořenového systému, ale pokud jej nemáte, nevadí, použijte skořici. Dále pak čisté nůžky, květináč a univerzální zahradnický substrát. 

chryzantemy
Foto: Pixabay

Nyní odřízněte 10 až 15 centimetrů stonku, který má alespoň tři vrchní listy. Samozřejmostí je zdravý stonek z mateřské rostliny. Tímto způsobem vytvořte tolik řízků, kolik budete chtít. Poté jejich spodní část ponořte přibližně centimetr až dva do kořenového stimulátoru a zasaďte jej do substrátu. Pokud máte vermikulit, přidejte ho také. Poté rostliny přikryjte fólii. Díky ní vytvoříte malý skleník, který rostlinám zajistí lepší podmínky. Umístěte květináče na světlé místo.   

Péče o řízky po zakořenění

Chryzantémy nechte řádně zakořenit, a to až dvacet nebo dvacet pět dnů. Po uplynulé době je přesaďte do volné půdy na zahradě. Při výsadbě myslete na to, že rostliny potřebují rozestupy pro zdravý růst. To znamená, že je vysadíte přibližně padesát centimetrů od sebe a ve skupinkách. Místo by mělo být slunné a zemina by měla být úrodná, těžší a humózní, která není čerstvě hnojena chlévským hnojem. Dopřát byste jim měli přiměřenou zálivku. Co se týče řízků, kontrolujte je, zda je nenapadli škůdci. Často se stává, že u nich žloutnou listy. Na vině jsou pak mšice. Takové listy uštípněte a zlikvidujte. Na zimu doporučujeme rostliny přikrýt chvojím, které chrání před holomrazy. Pro ochranu před mšicemi doporučujeme, abyste na zahradu přilákali užitečný hmyz. 

Zdroj: https://cestakbydleni.cz/chryzantema/, https://www.tipio.cz/chryzantemy/

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)