Jak na zazimování nadzemního bazénu

Bazén

Máte doma nadzemní bazén? Pokud ano, určitě víte, že existují dvě typy. První je charakteristický tím, že se před zimou kompletně uklízí. O tom v následujících řádcích psát nebudeme, jelikož se prostě pouze umyje, následně vysuší a ukryje do suchých míst, nejčastěji na půdu či do zahradního domku. Nadzemní bazény mající kovovou či plastovou konstrukci se neskládají, ale je zapotřebí připravit je na zimu takovým způsobem, abyste se i příští rok mohli bez starostí koupat. My vám v několika krocích zazimování takovéhoto bazénu popíšeme.

Bazénová chemie

Vypuštění jako základ

V první řadě je samozřejmě zapotřebí bazén částečně vypustit. Ještě před tím, než začnete, naposledy bazén vysajte prostřednictvím vysavače. Nečistoty se do něj samozřejmě později dostanou, nicméně čím jich bude méně, tím pochopitelně lépe. Poté už můžete začít vypouštět. Zpočátku tak můžete činit přímo přes filtraci. Když klesne hladina pod trysku, kterou se jinak vhání voda při filtraci dovnitř, musíte už použít čerpadlo, jímž dostanete ven další množství vody tak, aby se hladina ustálila cca nějakých 20 cm pod tryskou.

Měření pH

Změření pH a nasazení chemie

Máte vypuštěno? Pak se pusťte do měření pH prostředí vody. To by se mělo pohybovat okolo 7. Není-li tomu tak, vyrovnejte je prostřednictvím přípravků pH- či pH+. Až se pH ustálí, můžete přistoupit k tomu, že v kbelíku rozmícháte specifickou zimní směs pro bazény s vodou a následně ji nalijete po okrajích do bazénu.

Zimní směs

PETky s pískem

Počítejte s tím, že zmiňovaná směs rozhodně nezabrání případnému zamrznutí hladiny vody! V každém případě naplňte několik ER lahví pískem a vhoďte je do bazénu. V případě větších mrazů by toto opatření mělo ochránit bazén před případným poničením v důsledku mrazů. PETky mohou plavat na hladině, nicméně také není od věci dát některé na dno bazénu.

Zazimovaný bazén

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.