Jablečné pyré: návod pro začátečníky krok za krokem

Jablečné pyré

Jablečné pyré je naprosto geniálním způsobem, jak můžete zpracovat svou úrodu jablek. Použít je pak můžete do těsta nejrůznějších moučníků, k potření palačinek či vaflí, nebo jen tak, jako přesnídávku pro děti. Pokud si chystáte jablečné pyré pro miminka do jednoho roku, nepoužívejte žádná sladidla. V tomto případě se vyplatí použít raději sladší ovoce nebo do směsi přidat těsně před podáváním piškoty. Ty přesnídávku osladí.

Příprava sklenic

Potřebné množství sklenic si umyjte, zkontrolujte, zda na nich nejsou praskliny a zahřejte je. Tento proces můžete jednoduše udělat tak, že necháte sklenice umýt v myčce na nádobí, kde je necháte až do okamžiku, kdy je budete plnit jablečným pyré. Díky tomu, že jsou sklenice teplé, je menší pravděpodobnost, že vám při plnění prasknou. Jablečné pyré budeme dále tepelně zpracovávat po dobu více než 10 minut, takže sklenice není třeba sterilizovat.

Pyré z jablek

Foto: Pixabay

Jablečné pyré

Jablečné pyré, to jsou jen jablka oloupaná a zbavená jádřinců, nakrájená na kostičky a povařená s trochou vody. Tento základní recept můžete obohatit přidáním skořice (mleté i celé), badyánu a dalšího koření. Jakmile jsou jablka měkká, vyjměte tvrdé koření a směs rozmixujte tyčovým mixérem na pyré. Když budete pyré plnit do sklenic, musí být horké!

Plnění sklenic

Jablečné pyré lijte do připravených sklenic, asi 1,5 cm pod okraj. Poté otřete okraj sklenice suchou utěrkou a také víčko. Zavíčkujte a naskládejte do velkého hrnce. Tento hrnec by měl být vyložený pařáčkem (na knedlíky) nebo starší utěrkou. Je důležité, aby sklenice nebyly v přímém kontaktu se dnem hrnce, protože pak hrozí jejich prasknutí. Sklenice by se navzájem neměli dotýkat. Přilijte vodu, aby sahala asi do poloviny výšky sklenic. Přiveďte k varu a vařte nepřikryté po dobu 15 až 20 minut.

Dokončení

Poté sklenice jednu po druhé (nejlépe speciálními kleštěmi) vyjmeme z vodní lázně. Skládáme je na čistou utěrku dnem vzhůru. Takto je necháme do druhého dne. To, zda je dobře zavařeno, poznáte podle víček. Víčko by po stlačení nemělo vyskakovat nahoru a dolů. Některé sklenice poznáte také podle poklepu – „dutý“ zvuk poklepu znamená, že se víčko nechytlo. Taková dejte do lednice a spotřebujte do 3 týdnů. Ty sklenice, které jsou zavařeny dobře, vydrží klidně i jeden rok.

Zdroje info:

https://www.gettystewart.com/how-to-can-applesauce-hot-water-bath-canning/

https://www.apetitonline.cz/recept/jablecne-pyre

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!