Hodiny už odtikávají: Nejvyšší čas na ideální výživu rybízu – daruje vám větší a šťavnatější plody

Pokuta, ovoce, zákon, tip, trik Rybíz, jak pohnojit rybíz, jak pohnojit rybíz na jaře, péče o rybíz, hnojení rybízu

Hodiny už odtikávají: Nejvyšší čas na ideální výživu rybízu – daruje vám větší a šťavnatější plody. Rybíz patří mezi oblíbené zahradní plodiny. Aby vám však plodil ještě více než dříve, musíte se o něj správně postarat.

Aby se rybízu opravdu dobře dařilo, potřebuje především to správné hnojení. Nemusíte však sahat pro chemii nebo se spoléhat na univerzální směsi. Osvědčených možností totiž existuje mnohem více.

Čím hnojit rybíz

Z důležitých živin tento ovocný keř potřebuje zejména draslík. Draslík hraje významnou roli v různých funkcích rostlin, včetně zlepšení pevnosti kořenů, podpory fotosyntézy a zvýšení odolnosti vůči chorobám. Přispívá také k celkovému zdraví a vitalitě rybízu.

Draslík se rybízu často dodává ve formě draselno-hořečnatých hnojiv, jako je síran draselný a hořečnatý (kalimag) nebo uhličitan draselný a hořečnatý (kainit). Tato hnojiva dodávají nejen draslík, ale zajišťují také splnění požadavků rostlin na hořčík. Pokud však chcete sáhnout po přírodním řešení, pak doporučuji kostní moučku.

hnojení rybízu slepičím trusem, hnojení rybízu, slepičí trus, rybíz, hnojivo, úroda rybízu výživu rybízu

Foto: Pixabay

Jak hnojit rybíz kostní moučkou

Podle mých osobních zkušeností je toto hnojivo opravdu velmi výživné, proto ho stačí opravdu málo. Vystačíte si s množstvím 15 až 20 gramů na keř. Tato dávka zajišťuje dostatečnou zásobu draslíku a hořčíku a skvěle tak podpoří váš rybíz při přípravě na jaro.

Ale určitě se zaměřte i na další prvky výživy, například na dusík. Jak poznat, zda ho vaše rostlina potřebuje? Jednodušeji se zaměřte na příznaky nedostatku nebo nadbytku živin, jako je žloutnutí listů (nedostatek dusíku) nebo příliš bujné olistění se slabým plodenstvím (nadbytek dusíku), a podle toho zvolte i vhodné hnojivo.

Důležité je i prořezávání

Rybízové keře nejlépe plodí na mladším dřevě. Každoroční prořezávání starých větví podporuje růst nových výhonů, které budou v následujícím roce produktivnější. A také prořežte příliš hustě zarostlé koruny, tím se zvýší cirkulace vzduchu kolem plodů a listů, sníží se riziko houbových chorob a podpoří se zdravější růst.

 

Zdroj: https://www.bovram.cz/blog/cim-hnojit-rybiz/?srsltid=AfmBOoqulcldZAo0d1ILzlwics4Q6wNXdBZs9jWAFS5tC8WZN1cNdasV, https://izahradkar.cz/slovnik/kostni-moucka/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)