Francouzská levandule v květináči: návod, jak o ni pečovat

Levandule

Francouzská levandule je poměrně náchylná na počasí u nás, proto se možná rozhodnete pěstovat ji v květináči. Zamilují si ji nejenom pěstitelé bylinek a fanoušci přírodní kosmetiky, ale také praktiční zahradníci, kteří potřebují spolehlivého strážce proti otravnému hmyzu. Když ji budete pěstovat v nádobě, můžete ji umístit prakticky kamkoli! Na balkon, zahradní posezení a další místa, které chcete provonět. Avšak i levandule mají své požadavky, aby krásně rostly a voněly. Pěstování v květináči má svá úskalí.

Levandule potřebuje dobře propustnou půdu

Francouzská levandule je trochu vybíravá dáma – ráda si hoví v půdě, která připomíná její středomořský domov. Žádné těžké jíly a přehnané hnojení! Tahle fialová kráska totiž miluje suchou, lehkou, písčitou půdu, která jí neklade žádný odpor a je jen mírně výživná. A nejlépe se jí daří v prostředí, kde má pH spíše zásadité. Takovou půdu si můžete vyrobit sami: vezměte univerzální substrát a přimíchejte zhruba třetinu písku nebo perlitu. Výživná půda bere rostlině šmrnc – zežloutne, ztratí svou vůni.

Levandule
Foto: Unsplash

Pozor na zálivku

Levandule je rostlinka z teplého středomoří, která miluje sucho, slunce a volnost. Nepotrpí si na rozmazlování vodní sprškou každý den – spíš ocení, když mezi zálivkami dostane chvilku klidu a půda jí pěkně proschne. Avšak květináče mají tendenci vodu odpařovat rychleji. Proto si hlídejte, kdy má levandule žízeň. Někdy je zapotřebí kapka denně, jindy si vystačí s týdenní péčí – záleží na počasí. Ale pozor na stojatou vodu! Tu levandule nesnáší!

Levandule je milovnice slunce

Dopřejte jí 6 až 8 hodin slunečního záření denně! Pokud ji pěstujete venku v květináči, postavte ji tam, kde se může slunci pořádně vystavit. A pokud bydlí uvnitř, nejlepší místo je u okna směřujícího na jih. Když ale sluníčko zrovna nespolupracuje, klidně jí přisviťte pěstební lampou – levandule vám za to poděkuje záplavou květů. Má ráda teplotu kolem 15–21 °C, ale nesnáší průvan a dusné, vlhké kouty. Takže žádné koupelny ani větrné parapety! Dejte jí teplé, světlé místečko a budete mít doma spokojenou rostlinku.

Hnojení netřeba, zastřihávání ano

Levandule má nejradši chudou, písčitou půdu bez přídavku hnojiv. Jakmile jí naservírujete příliš bohatou výživu, začne protestovat – listy zežloutnou, stonky se vytáhnou, ale s květy moc nepočítejte. Levandule má ráda skromné podmínky, jaké zná ze svého středomořského domova. Tuhle aromatickou krásku je potřeba občas trochu „učesat“, aby zůstala svěží, voňavá a plná květů. Jak?

  • Na jaře se chopte nůžek a šetrně zastřihněte mladé výhonky – ale pozor, dřevnatým částem se raději vyhněte, ty by se nemusely vzpamatovat. Nezapomeňte taky odstranit suché nebo poškozené stonky, ať rostlina neplýtvá energií.
  • V létě klidně levanduli dopřejte druhý sestřih po odkvětu. Odstraníte staré květy, podpoříte nový růst a třeba se dočkáte i druhé vlny fialového potěšení.

Levandule v zimě

Levandule si potrpí na teplo a sluníčko, a rozhodně není fanouškem mrazu. Jakmile noční teploty klesnou k 5 °C, je čas ji přestěhovat. Jejím zimním útočištěm může být vytápěný skleník, garáž nebo klidně místo na parapetu u slunného okna. V zimě postačí levanduli jen pár kapek vody jednou za měsíc. Jen aby úplně nevyschla. Jakmile nehrozí mrazy, šup s rostlinkou zase ven!

Zdroje info:

https://www.gardeningknowhow.com/edible/herbs/lavender/growing-lavender-in-pots.htm

https://www.gardenerreport.com/how-to-care-for-potted-french-lavender/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!