Fitosporin-M: moderní lék proti houbovým a virovým chorobám rostlin

Okurky a rajčata

Přípravek Fitosporin se v poslední době těší čím dál větší oblibě. Dokáže totiž účinně zabránit houbovým a virovým onemocněním rostlin, jako jsou okurky či rajčata. Navíc jsou ale šetrné k životnímu prostředí, což je v současnosti velmi silný trend. Tento fungicid je založený na živých kulturách. Poradí si nejen s plísní, ale také mnohými dalšími chorobami, kterými trpí právě okurky. Použít jej můžete v jakékoli fázi růstu. Další výhodou je to, že plody můžete jíst hned poté, co jste je ošetřili Fitosporinem.

Jak Fitosporin funguje?

Fitosporin je možné koupit v několika různých variantách, z nichž nejžádanější je Fitosporin-M. Hlavními aktivními složkami je živá kultura spor a půdní bakterie Bacillus subtilis. Jedná se o bakterie, kterou jsou schopny přežít v extrémních teplotách. Když prášek reaguje s vodou, spory se aktivují a při ošetřování nemocných okurek zcela neutralizují působení patogenních bakterií. Fitosporin-M působí navíc jako stimulátor růstu, obsahuje dusík, fosfor, draslík a stopové prvky mědi, zinku, manganu či boru.

OkurkyFoto: Pixabay

Kdy jej použít?

Fitosporin je možné použít jako přípravek proti plísním. Působí jako lék i jako prevence houbových onemocnění. Použít jej můžete i na žluté listy okurek neznámého původu. Velmi často se používá také k dezinfekci osiva, či k dezinfekci půdy před výsadbou sazenic. Taktéž je možné přípravek použít k regeneraci rostlinné mikroflóry po ošetření pesticidy. Přípravek obsahuje huminové kyseliny, proto se používá jako stimulátor růstu.

Jak Fitosporin použít?

Prášek je třeba namočit hodinu předem, aby mohly být aktivovány spory. Přípravek se ředí v závislosti na formě uvolňování. Semena namáčíme po dobu asi dvou hodin v roztoku 1,5 g Fitosporinu na 100 ml vody. Pro prevenci plísně a hniloby je třeba namočit kořenový systém sazenic do roztoku, který jsme připravili z 2 g prášku a 1 litru vody. Před výsadbou okurek do půdy a pro jejich následné zalévání si připravíme roztok z 2 g prášku a 1 litru vody – zaléváme třikrát za každých 10 až 14 dní. Chlorovaná voda může zabít bakterie, použijte proto jinou než kohoutkovou vodu.

Zdroj info: https://farm-cs.desigusxpro.com/posadka/ogorod/tykvennye/ogurets/instruktsiya-po-primeneniyu-fitosporina-dlya-ogurtsov.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!