Fíkus malolistý: ozdoba každého interiéru. Jeho pěstování není složité

Fíkus

Fíkus malolistý (Ficus benjamina) je velice atraktivní rostlinka, kterou tvoří pestré zelené listy, které se lesknou. Má také velice zajímavý kmínek. Stromek může dosáhnout výšky až 1,8 metru. Pořídit byste si jej měli také tehdy, když toužíte po co nejkvalitnějším vzduchu, protože tento fíkus působí jako malá čistička vzduchu. Volně roste v Australii a Asii, kde může jít o opravdu veliké stromu. Toho se ale u nás obávat nemusíme.

Základní podmínky pro pěstování

Fíkus si potrpí na jasné světlo, nikoli však na přímé sluneční záření. Ideální teplota by měla být stálá a kolem 16 °C, proto se fíkus hodí zejména na světlé chodby. Pokud se této rostlině nebudou líbit podmínky, kterým je vystavena, reaguje na to opadáváním listů. Takže pokud listy padají, zaměřte se na to, zda má fíkus dostatek světla, ale ne moc, jestli nestojí v průvanu, jestli jej nepřeléváte nebo naopak je zálivka nedostatečná. Správnou zálivku provádíme tak, že mezi jednotlivými zálivkami počkáme vždy do té doby, až je horních několik centimetrů substrátu suchých. Voda by měla být vlažná.

Vhodné umístění

Pokud zvolíte správné stanoviště svého fíkusu, vyhnete se pozdějším komplikacím s pěstováním. Jasné, ale nepřímé světlo je základ. Vyhněte se průvanu, ale také blízkosti topení. Teplota by neměla poklesnout pod 13 °C. Pokud se vaší rostlině daří, už ji nepřemísťujte. Jestliže se natahuje za světlem, můžete ji přemístit blíže ke zdroji světla nebo ji natočit. Pro pěstování je ideální hluboký květináč opatřený drenážními otvory. Klasický substrát můžete smíchat s vermikulitem, aby byl odtok vody rychlejší.

Fíkus

Foto: Pixabay

Péče o fíkus

Důležitá je zejména pravidelná zálivka. Rostlinu přesazujeme na jaře a vždy u toho máme nasazené rukavice: míza může způsobit podráždění pokožky. Jakmile je květináč příliš velký, provádějte obměnu jeho substrátu tak, že vždy na jaře odeberete horních 5 cm substrátu. Buďte velice opatrní, abyste nepoškodili kořeny rostliny. Odebraný substrát nahraďte novým. Na jaře a v létě můžete použít hnojivo (ideálně z mořských řas).

Fíkus a jeho řez

Pro dosažení požadované tvaru a velikosti lze fíkus prořezávat. Ideální období je zima, kdy je rostlina v období vegetačního klidu. I nyní používejte rukavice jako ochranu před mízou. Nejprve odstraňte poškozené a odumřelé větve. Poté všechny, které je potřeba zkrátit, abyste dosáhli požadovaného tvaru.

Množení řízky

Fíkus je možné množit řízky. I nyní je zapotřebí použít rukavice. Řízky pořizujte na jaře až do začátku léta. Vyberte si zdravý stonek, který má nahoře zelený růst a je již dřevnatý. Po odřezání nechte několik hodin tvrdnout a poté vložte do nádoby s vodou. Dejte na světlé místo mimo přímé sluneční světlo. Každých několik dnů vody vyměňte. Po několika týdnech se objeví bohatý svazek kořenů. To je znamení, že již můžete řízek přesadit do květináče se substrátem.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-weeping-fig/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!