majka

Exotika na vaší zahradě? Ne, jenom neškodná majka

Tohle jaro obzvláště přeje velkým, černým broukům, kteří díky svému netradičnímu vzhledu dokáží nejednoho člověka pěkně vyděsit. Svůj podíl na tom mají i učebnice biologie, v nichž je majka uváděna jako jedovatá a potenciálně nebezpečná. Ale jaká je skutečnost?

U nás je nejčastěji k vidění majka fialová (Meloe violaceus). Působí zvláštně – tak nějak nedokončeně. Její svrchní krovky totiž překrývají zadeček jen zčásti, což spolu s kovovým leskem, které její tělo může mít, vypadá jednoduše exoticky. Ale nic není dál od pravdy. Majka fialová je přirozeným obyvatelem našich horských a podhorských oblastí, ovšem v posledních letech se šíří i od nížin. Aktuálně například způsobila menší hysterii zahrádkářů, hospodařících v okolí Brna.

Majka fialová – oblíbený brouk travičů

Ano, v domácnostech alchymistů byla kdysi hojným hostem. Potíže vám však může způsobit jen její silně koncentrovaný jed. Takže pokud se k vaší posteli zrovna neplíží vrah s dýkou, museli byste pro stejný efekt zkonzumovat několik dospělých brouků. Mají však odpornou chuť, takže si podobné experimenty rychle rozmyslí i zvířata nebo malé děti. Tolik k nebezpečnosti majek v zahradách.

Brouk, který vylučuje jed nohama

A jak je to vlastně s tím jedem? Pokud majku nechtěně zmáčknete nebo podráždíte tak, že se cítí ohrožena, vypustí mezi články nohou nevábně vypadající oranžovou tekutinu. Ptákům a dalším predátorům takové varování obvykle stačí. A ani člověku není jed nebezpečný. Zasažené místo stačí otřít nebo omýt.

A kdyby se vám do toho z nějakého důvodu nechtělo, můžete se „těšit“ jen na mírné podráždění. Rozhodně ji tedy nezabíjejte, navíc je to ohrožený brouk, což souvisí zejména s jejím životním cyklem. Larvy majky se totiž živí larvami samotářských včel. A ty z naší přírody rovněž pomalu mizí.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *